1343/2001

Given i Helsingfors den 19 december 2001

Finansministeriets förordning om skattefrihet för priser vid konsttävlingar år 2002

Finansministeriet har på framställning av undervisningsministeriet med stöd av 83 § inkomstskattelagen av den 30 december 1992 (1532/1992) beslutat:

1 §

De tävlingar som nämns i denna förordning är sådana i 83 § inkomstskattelagen avsedda nationella eller internationella, i konstnärligt hänseende betydelsefulla tävlingar på konstens område som anordnas under år 2002 och i vilka priserna inte anses som skattepliktig inkomst.

2 §
Filmkonst

Aho & Soldán-biografipristävlingen, anordnat av Helsingin dokumenttielokuvafestivaaliyhdistys,

Kortfilmstävlingen Arktisen upeeta, anordnad av Nordic Glory Festival ry,

Tävlingen Nordisk Panorama 5 Cities Film Festival, anordnad av Uleåborgs stad och Mediakeskus Poemi,

Filmtävlingen vid Uleåborgs internationella barnfilmsfestival, anordnad av Oulun elokuvakeskus,

Den inhemska tävling vid Uleåborgs musikvideofestival som anordnas av Oulun musiikkivideofestivaalit ry,

Den manuskripttävling som anordnas av Norra Karelens Förbund och Rundradion/TV2,

Risto Jarva-pristävlingen vid Tammerfors filmfestival, anordnat av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Den internationella tävling som anordnas av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Pristävlingen Jameson Short Award för inhemsk fiktionsfilm, anordnat av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Den inhemska kortfilmstävlingen för filmer under 30 minuter, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Den inhemska kortfilmstävlingen för filmer över 30 minuter, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Tävlingen Micromovies, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat - Tampere Film Festival ry,

Tävlingen Minuuttivideo, anordnad av Tähdenlentoja ry.

3 §
Litteratur

Den skrivtävling gällande barn- och ungdomsböcker som anordnas av Förlags Ab Scriptum,

Den novelltävling som anordnas av Gummerus Kustannus Oy, Nuoren Voiman Liitto ry och Rank Xerox Oy,

Skrivtävlingen Henkilökuva, anordnad av Kymen Sanomalehti Oy,

Dikttävlingen Vapaus Nyt, anordnad av Lahden runomaraton ry,

Den dikttävling som anordnas av Nuoren Voiman Liitto ry,

J.H. Erkkos skrivtävling, anordnad av Suomen Nuorisoseurojen Liitto och Suomen Nuoriso-opisto, Mikkelin ammattikorkeakoulu,

Arvid Mörne-tävlingen, anordnad av Svenska Folkskolans Vänner,

Science fiction- och fantasinovelltävlingen, anordnad av Tampereen Science Fiction Seura ry.

4 §
Bildkonst

Den bildkonsttävling som anordnas av Kemira Oyj,

Den tionde internationella konstgrafiktriennaltävlingen Grafica Creativa 02, anordnad av Luova Grafiikka ry,

Tävlingen i skapandet av en årsmedalj, anordnad av Gillet för medaljkonst i Finland rf,

Tävlingen i skapandet av en företagarstaty, anordnad av Yrittäjäpatsassäätiö.

5 §
Formgivning

Tävlingen Pro Finnish Design, anordnad av Design Forum Finland och Fennia-gruppen,

Inredningsplaneringstävlingen "Uniikki terveysasema", anordnad av Helsingfors stads hälsovårdsverk, socialverk och byggnadskontor samt Inredningsarkitekter SIO rf,

Tävlingen i planering av möbler för stödbostäder, anordnad av Helsingfors stads socialverk, Inredningsarkitekter SIO rf och Nylands konstkommission,

Den sjätte illustrationstriennaltävlingen i S:t Michel, anordnad av S:t Michels konstmuseum och Grafia ry,

Priset Spirit of Nature Wood Architecture Award 2002, anordnat av Puu kulttuurissa ry,

Den nordiska serietävlingen i Kemi, anordnad av Sarjakuvakeskus ry i Kemi,

Designtävlingen "Asumisen Asu", anordnad av Suomen Käsityön Ystävät ry.

6 §
Scenkonst

Musikteatertävlingen Hopeakuu, anordnad av Lahtis stadsteater,

Veikko Sinisalo-tävlingen för unga recitatörer, anordnad av Suomen Lausujain Liitto ry.

7 §
Miljökonst

Landskapsplaneringstävlingen gällande Esbo ådal, anordnad av Esbo stad och Suomen maisema-arkkitehtiliitto - Finlands landskapsarkitektförbund ry,

Den allmänna arkitekturtävlingen gällande Loimijoki, anordnad av Forssa stad,

Den allmänna idétävlingen gällande strandkvarteren i Joensuu, anordnad av Joensuu stad,

Den allmänna idétävlingen gällande detaljplanen för Pajala, anordnad av Träskända stad,

Planeringstävlingen gällande turistområdet Hiekkasärkät i Kalajoki, anordnad av Kalajoki kommun,

Planeringstävlingen gällande vattentornet i Kervo, anordnad av Kervo stad, samkommunen för Tusby vattenverk och Oy Sinebrychoff Ab,

Planeringstävlingen gällande huvudbiblioteket i Lojo, anordnad av Lojo stad,

Planeringstävlingen gällande informationscentret för arkitektur, formgivning och byggande (Armi-huset), anordnad av Finlands arkitekturmuseum, Design Forum Finland, Bygginformationsstiftelsen, Finlands Arkitektförbund SAFA rf, Finlands Byggnadsingenjörers Förbund rf, Helsingfors stad, Industrikonstförbundet ORNAMO rf och Grafia ry,

Landskapsarkitekturtävlingen gällande Mikkeli-puisto, anordnad av Suomen Vihertietokeskus, S:t Michels stad och Suomen maisema-arkkitehtiliitto - Finlands landskapsarkitektförbund ry,

Planeringstävlingen gällande gymnasiet Sammon lukio, anordnad av Tammerfors stad.

8 §
Tonkonst

Kuplettävlingen Arkkiviisut, anordnad av Arkkiviisut ry,

Tävlingen Kulkurin Valssi för framförande och skrivande av kuplettexter, anordnad av Artjärven Matkailu ry,

Crusell-klarinettävlingen, anordnad av Crusell-samfundet rf och Nystads stad,

Tävlingen Jyrki Hit Challenge 2002, anordnad av Finnish Rock Scene ry,

Nordisk violintävling för ungdomar i Österbotten, anordnad av förening Renaissance rf,

Tävlingen i liedkompositioner vid musikfestspelen i Ilmajoki, anordnad av Ilmajoen Musiikkijuhlat ry,

Kompositionstävlingen gällande verk för damkörer, anordnad av Jyväskylän Naislaulajat ry,

V stråkinstrumenttävlingen för musikläroanstalterna i Uleåborgs och Lapplands län, anordnad av Kainuun musiikkiopisto,

Sångtävlingen Kangasniemen laulukilpailu, anordnad av Kangasniemen Musiikinystävät ry,

Den internationella Paulo-cellotävlingen, anordnad av Kansainvälinen sellotapahtuma ry och Paulon säätiö,

Tävlingen i bröllopsvalser, anordnad av Kansanmusiikkisäätiö,

Den internationella tävlingen i Kaustby för unga folkmusikgrupper, The Kaustinen Competition, anordnad av Kansanmusiikkisäätiö,

Den riksomfattande tävlingen i musik och musikarrangemang för finska och finlandssvenska spelmanslag, Panulan Kriuhnaasu, anordnad av Kauhajoki kommun, Panula-opisto, Panula-opiston kannatusyhdistys och Kauhajoki-Seura,

Vilho Kekkonens tenortävling, anordnad av Keski-Suomen Konservatorion säätiö,

Gitarrtävlingen i Jyväskylä, anordnad av Keski-Suomen Konservatorion säätiö, stadsförsamlingen i Jyväskylä och Jyväskylän ammattikorkeakoulu,

Körtävlingen Klemetti 2002 för damensembler och körer, anordnad av Klemetin Kesä ry,

Kotka internationella orgeltävling 2002, anordnad av Kotka stad,

Kotka sjömansvisfestival och kompositionstävlingen Vuoden Merilaulu 2002, anordnade av kulturväsendet i Kotka stad,

Kuhmo internationella kammarmusiktävling för kvartetter, anordnad av Kuhmon Musiikkiyhdistys ry,

Den riksomfattande sångtävlingen i Villmanstrand, anordnad av Villmanstrands stad,

II internationella Raimo Sarmas-trumpettävlingen i Lieksa, anordnad av Lieksan Vaskiviikon kannatusyhdistys ry,

Tävlingen Karuselli för framförande av barnvisor, anordnad av MTV Ab,

Tävlingen Suomen Tähti 2002, anordnad av MTV Ab,

Tävlingen Syksyn Sävel 2002, anordnad av MTV Ab,

Sångtävlingen Teinitähti/Tenavatähti, anordnad av MTV Ab,

Tävlingen The Most Popular Song in the World, anordnad av MTV Ab,

Artisttävlingen Tie tähtiin, anordnad av MTV Ab,

Vistävlingen Tapsan Tahdit, anordnad av Nokia stad,

Tävlingen för liedpianister, anordnad av Pieksämäki stad,

Den riksomfattande rockbandstävling som anordnas av Rockpiste Oy,

Sångtävlingen Lady Summertime, anordnad av Runnin Rapujatsit, Genelec och tidningen Jazzrytmit,

Tävlingen Rocklyriikkakilpailu 2002, anordnad av Rytmi-instituutin kannattajayhdistys ry, Seinäjoen Elävän musiikin yhdistys Selmu ry, Kyösti Vilkuna-seura och Ämyri ry,

Barnsångstävlingen Vuoden lastenlaulu, anordnad av Salo – Lasten Laulukaupunki ry,

Tävlingen Hopeinen Harmonikka - finländska dragspelsmästerskapet för barn, anordnad av Sata-Häme Soi föreningen rf, Finlands Dragspelsförbund rf och Rundradion/TV 2,

Tävlingen Kultainen Harmonikka - finländska mästerskapstävlingen i underhållningsmusik på dragspel, anordnad av Sata-Häme Soi föreningen rf, Finlands Dragspelsförbund rf och Rundradion/TV 2,

Tävlingen om finländska spelmansmästerskapet i dragspel för en- två- och femradiga dragspel, anordnad av Sata-Häme Soi föreningen rf och Suomen Harmonikkainstituutin kannatusyhdistys ry,

Timo Mustakallio-sångtävlingen, anordnad av Operafestivalen i Nyslott och Timo Mustakallio -säätiö,

II riksomfattande Erkki Melartin-kammarmusiktävlingen, anordnad av Savonlinnan musiikkiopiston kannatusyhdistys ry,

Tangosångtävlingen, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy,

Kompositions- och texttävlingen gällande tangomelodier, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy, MTV och Finlands Mediamusik Ab,

FM-danstävlingen i dansbanetango, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy,

Kompositionstävlingen i kammarmusik PanAccordion 2002, anordnad av Suomen Harmonikkainstituutin kannatusyhdistys ry,

Den Internationella Lasse Pihlajamaa –dragspeltävlingen, anordnad av Suomen Harmonikkainstituutin kannatusyhdistys ry,

Tävlingen Sävellä huilulle, anordnad av Suomen Huiluinstituutti,

Den nordiska ensembletävlingen, anordnad av Suomen Jazzliitto ry,

Den finländska uttagningstävlingen till den nordiska ensembletävlingen, anordnad av Suomen Jazzliitto ry,

Den tävling i nykompositioner som anordnas av Suomen Säveltäjät ry och Kuhmon Kamarimusiikki,

Vistävlingen Ensam är stark, anordnad av Tondiktarna rf,

Nordkalottens öppna mästerskapstävling Rajasoitto – Gränsspelet i underhållningsmusik på dragspel, anordnad av kulturbyråerna i Torneå stad och Haparanda stad,

Den nordiska kompositionstävlingen, anordnad av konservatoriet i Åbo,

IX riksomfattande cellotävlingen i Åbo, anordnad av Musikaliska sällskapet i Åbo rf.

9 §
Danskonst

Den sjätte riksomfattande koreografitävlingen Uudet tanssit, anordnad av Kajana stad, Kajaanin Tanssiteatteri och Kainuun musiikkiopisto,

Tävlingen Vuoden nuori tanssitaiteilija, anordnad av Kuopio Tanssii ja Soi ry,

Den riksomfattande danstävlingen för barn Arktiset Askeleet, anordnad av Oulun läänin Tanssialan Tuki ry.

10 §
Fotografikonst

Fjärilsfotografitävlingen 2002 "Ollaan perhosiksi", anordnad av Etelä-Karjalan Allergia- ja Ympäristöinstituutti och Lepidopterologiska Sällskapet i Finland rf,

Tävlingen Fujifilm Euro Press Photo Awards, anordnad av Fuji Finland Oy,

Fuji-bröllopsfototävlingen, anordnad av Fuji Finland Oy,

Tidningen Kameralehtis tävling Omat kuvat, anordnad av Kameraseura ry,

Tävlingen Tio i topp - de internationellt sett mest framgångsrika fotograferna, anordnad av Kameraseura ry,

Tävlingen Kameralehden Suurkilpailu, anordnad av Kameraseura ry,

Den fotograftävling som anordnas av Finlands Pressfotografer rf,

Tävlingen Årets pressbilder 2001, anordnad av Finlands Pressfotografer rf,

Tävlingen Vuoden Luontokuva 2002, anordnad av Finlands Naturfotografer rf,

Tävlingen Vuoden Muotokuvaaja, anordnad av Finlands Fotografers Förbund rf,

Fotofinlandia-tävlingen, anordnad av Finlands Foto-organisationers Centralförbund Finnfoto rf, samt

Tävlingen Backlight Photoart Award, anordnad av Valokuvakeskus Nykyaika ry.

11 §
Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2002. Förordningen tillämpas vid beskattningen för 2002.

Helsingfors den 19 december 2001

Minister
Suvi-Anne Siimes

Konsultativ tjänsteman
Matti Halén

Finlex ® är en offentlig och gratis internettjänst för rättsligt material som ägs av justitieministeriet.
Innehållet i Finlex produceras och upprätthålls av Edita Publishing Ab. Varken justitieministeriet eller Edita svarar för eventuella fel i innehållet i databaserna, för den omedelbara eller medelbara skada som orsakas av att felaktig information används eller för avbrott i användningen av eller andra störningar i Internet.