Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

71/1998

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om värdepappersföretag

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs i lagen den 26 juli 1996 om värdepappersföretag ( 579/1996 ) 50 §, 51 § 3 mom. och 56 §, samt

ändras 49 §, som följer:

49 §Identifiering av kunder

Ett värdepappersföretag samt ett finansiellt institut som hör till värdepappersföretagets konsolideringsgrupp skall konstatera sina regelbundna kunders identitet och känna arten av kundens affärsverksamhet samt grunderna för att denne använder institutets tjänster. Om det är sannolikt att kunden handlar för någon annan persons räkning, skall identifieringen med tillbudsstående medel utsträckas också till denne.

Om identifiering av en kund gäller dessutom vad som bestäms i lagen om förhindrande och utredning av penningtvätt (68/1998).

Finansinspektionen kan meddela närmare föreskrifter om de tillvägagångssätt som skall iakttas vid identifiering av en kund som avses i 1 mom.


Denna lag träder i kraft den 1 mars 1998.

RP 158/1997

FvUB 26/1997

RSv 221/1997

Rådets direktiv 91/308/EEG

Helsingfors den 30 januari 1998

Republikens President MARTTI AHTISAARIMinister Jouni Backman

Till början av sidan