Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

903/1994

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Handels- och industriministeriets beslut om utlösning av N-nitrosaminer och N-nitroserbara ämnen från dinappar och tröstnappar av elastomer eller gummi

Typ av författning
Beslut
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

Handels- och industriministeriet har med stöd av 2 och 5 §§ förordningen den 15 mars 1991 om förnödenheter som kommer i beröring med livsmedel (539/91) bestämt:

1 § Tillämpningsområde

Detta beslut gäller utlösningen eller frigörandet (migreringen) av N-nitrosaminer och N-nitroserbara ämnen från dinappar och tröstnappar av elastomer eller gummi.

I detta beslut avses med 'N-nitroserbara ämnen' ämnen med förmåga att omvandlas till N-nitrosaminer.

2 § Högsta tillåtna migration

Under de förutsättningar som anges i bilaga I får gummi- eller elastomerdelar i dinappar och tröstnappar enligt paragraf 1 i den lösning som används för migrationstest (konstgjord salivlösning) inte avge N-nitrosaminer eller N-nitroserbara ämnen per kilogram mera än:

0,01 mg N-nitrosaminer totalt;

0,1 mg N-nitroserbara ämnen totalt.

N-nitrosaminer och N-nitroserbara ämnen bör påvisas genom validerad metod som uppfyller kriterierna i bilaga II och med vilka ovannämnda högsta tillåtna mängder kan påvisas.

3 § Ikraftträdande

Detta beslut träder i kraft den 20 oktober 1994.

Tilläggsprotokollet till EES-avtalet: kommissionens direktiv93/11/EEG.

Helsingfors den 12 oktober 1994

Minister Pertti Salolainen Generalsekreterare Vesa Tuomaala

GRUNDREGLER FÖR BESTÄMNING AV MIGRERING AV N-NITROSAMINER OCH N-NITROSERBARA ÄMNEN

1. Lösning för undersökning av migrering (konstgjord salivlösning)

För att framställa denna salivlösning, lös upp 4,2 g natriumbikarbonat (NaHCO3), 0,5 g natriumklorid (NaCl), 0,2 g kaliumkarbonat (K2CO3) och 30 mg natriumnitrit (NaNO2) i en liter destillerat vatten eller vatten av likvärdig kvalitet. Lösningen måste ha pH-värdet 9.

2. Försöksbetingelser

Prover på material från ett lämpligt antal dinappar och tröstnappar får ligga i den konstgjorda salivlösningen i 24 timmar vid en temperatur av 40 ±2°C.

KRITERIER FÖR METODEN ATT BESTÄMMA MIGRERINGEN AV N-NITROSAMINER OCH N-NITROSERBARA ÄMNEN

1. Migreringen av N-nitrosaminer bestäms i en bestämd del av varje provlösning framställd enligt bilaga I. N-nitrosaminerna extraheras från provlösningen med nitrosaminfri diklormetan (DCM) och bestäms med gaskromatografi.

2. Migreringen av N-nitroserbara ämnen bestäms på motsvarande sätt i en annan bestämd del av varje provlösning framställd enligt bilaga I. De nitroserbara ämnena omvandlas till N-nitrosaminer genom behandling av provlösningen med saltsyra. N-nitrosaminerna extraheras därefter från lösningen med DCM och bestäms med gaskromatografi.

Till början av sidan