Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

293/1993

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Förordning om ändring av 3 § förordningen angående studentexamen

Typ av författning
Förordning
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

På föredragning av undervisningsministern

ändras 3 § 6 mom. förordningen den 26 september 1947 angående studentexamen ( 717/47 ), sådant det lyder i förordningen av den 18 december 1992 (1451/92), som följer:

3 §


Utöver de obligatoriska proven är examinanden berättigad att avlägga högst två extra prov, av vilka provet i matematik, realprovet och prov i främmande språk kan väljas. Om en examinand avlägger modersmålsprovet i samiska är han berättigad att som extra prov också avlägga provet i svenska. En examinand får inte som extra avlägga ett prov i ett ämne som han avlägger som obligatoriskt.



Denna förordning träder i kraft den 31 mars 1993.

Helsingfors den 26 mars 1993

Republikens President MAUNO KOIVISTOUndervisningsminister Riitta Uosukainen

Till början av sidan