593/1984

Given i Nådendal den 10 augusti 1984

Lag om ändring av lagen om ortodoxa kyrkosamfundet

I enlighet med riksdagens beslut

upphävs 41 § 3 punkten lagen den 8 augusti 1969 om ortodoxa kyrkosamfundet (521/69) samt

ändras 41 § 7 punkten, 42 § 1 mom. och 63 § 3 mom.,

av dessa lagrum 41 § 7 punkten sådan den lyder i lag av den 6 maj 1977 (351 /77) och 42 § 1 mom. sådant det lyder i lag av den 29 juni 1979 (391/79), som följer:

41 §

Förutom genom privata donationer samt understöd, vilka måhända erhålles av staten, förkovras centralfonden på följande sätt:


7) till fonden överförs inkomsten av sådan kyrkosamfundet tillhörig egendom som står under kyrkostyrelsens förvaltning; samt


42 §

Den kyrkliga rättsskipningen utövas i lägsta instans av en kyrklig underrätt som består av tre prästerliga ledamöter och tre lekmannaledamöter, alla utsedda av kyrkomötet.


63 §

Finner kyrklig underrätt i något ärende att särskild åklagare behövs, kan den uppmana kyrkostyrelsen att för uppgiften förordna någon som hör till kyrkosamfundet samt är förtrogen med lagstiftningen därom och med åklagaruppgifter.



Denna lag träder i kraft den 1 september 1984. Dock skall 41 § 7 punkten tillämpas från den 1 januari 1985.

Åtgärder som verkställigheten av denna lag förutsätter kan vidtas innan lagen träder i kraft.

Regeringens proposition 33/84
Lag- och ekonomiutsk.bet. 6/84
Stora utsk. bet. 55/84

Nådendal den 10 augusti 1984

Republikens President
Mauno Koivisto

Minister
Gustav Björkstrand

Finlex ® är en offentlig och gratis internettjänst för rättsligt material som ägs av justitieministeriet.
Innehållet i Finlex produceras och upprätthålls av Edita Publishing Ab. Varken justitieministeriet eller Edita svarar för eventuella fel i innehållet i databaserna, för den omedelbara eller medelbara skada som orsakas av att felaktig information används eller för avbrott i användningen av eller andra störningar i Internet.