Kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimus
- Antaja
- Työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamislautakunta
- Antopäivä
- Päätöksen numero
- 22/2018
- Voimaantulo
- Viimeinen voimassaolopäivä
- Allekirjoituspäivä
- Yleissitovuus
- Työehtosopimus on yleissitova
- Työnantajapuoli
- Kenkä- ja Nahkateollisuus ry, Kemianteollisuus ry
- Työntekijäpuoli
- Teollisuusliitto ry
- Dokumentit
TYÖEHTOSOPIMUKSEN YLEISSITOVUUDEN VAHVISTAMISLAUTAKUNTA
PÄÄTÖS Nro 22/2018
Antamispäivä 20.8.2018
Dnro 11942
TYÖEHTOSOPIMUS Kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimus
Allekirjoitettu 10.1.2018
Voimaantulo 1.12.2017
TYÖEHTOSOPIMUKSEEN OSALLISET
Työnantajapuoli: Kenkä- ja nahkateollisuus ry, Kemianteollisuus ry
Työntekijäpuoli: Teollisuusliitto ry
TYÖEHTOSOPIMUKSEN EDUSTAVUUS
Sopimuksen soveltamisala
Kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimusta sovelletaan Kenkä- ja nahkateollisuus ry:n jäsentehtaitten ja niissä työskentelevien kaikkien työntekijöiden välisissä työsuhteissa.
Sopimus korvaa 30.11.2017 päättyneen samannimisen, soveltamisalaltaan saman sisältöisen sopimuksen, jossa sopijaosapuolina olivat TEAM teollisuusalojen ammattiliitto ry ja Kemianteollisuuden alainen Kenkä- ja nahkateollisuus ry.
Osallisten ilmoitukset jäsenten ja työntekijöiden määrästä
Työehtosopimukseen osalliset liitot ovat työehtosopimuslain 2 §:n mukaisesti ilmoittaneet jäsenmääränsä seuraavasti.
Kenkä- ja nahkateollisuus on ilmoittanut, että heillä on 15 jäsenyritystä, joiden palveluksessa yhteensä 621 tes:n piiriin kuuluvaa työntekijää.
Teollisuusliitto ry on ilmoittanut, että heillä 798 alalla työskentelevää jäsentä.
Työehtosopimuksen soveltamisalalla työskentelevien kokonaismäärä
Työehtosopimusta sovelletaan nahan parkitsemisen ja muokkauksen, matka- ja käsilaukkujen, satuloiden ja valjaiden valmistuksen, turkisten muokkauksen ja värjäyksen sekä jalkineiden valmistuksen alalla. Tilastokeskuksen työssäkäyntitilaston mukaan näillä aloilla työskenteli 31.12.2015 yhteensä 838 työntekijää.
JOHTOPÄÄTÖS
Kun verrataan toisiinsa yhtäältä kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimuksen tarkoittaman alan koko työntekijämäärää (noin 838) ja toisaalta työehtosopimuksen työehtosopimuslain mukaiseen sitovuuspiiriin kuuluvien työntekijöiden määrää (noin 621), voidaan todeta, että kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimus jo yksistään tällä perusteella on työsopimuslain 2 luvun 7 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla soveltamisalallaan edustava.
RATKAISU
Työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamisesta annetun lain 1 §:n nojalla työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamislautakunta vahvistaa, että kenkä- ja nahkateollisuuden työehtosopimus on soveltamisalallaan työsopimuslain 2 luvun 7 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla edustava ja siten yleissitova.
TYÖEHTOSOPIMUKSEN YLEISSITOVANA SOVELTAMISEN AJANKOHTA
Tässä päätöksessä tarkoitettua työehtosopimusta sovelletaan työsopimuslain 2 luvun 7 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla yleissitovana työehtosopimuksena työehtosopimuksen voimaantulosta 1.12.2017 lukien.
Tämä päätös on voimassa siihen asti kunnes lautakunta työehtosopimuksen yleissitovuuden vahvistamisesta annetun lain 7 §:n tai työtuomioistuin saman lain 9 §:n nojalla päättää toisin.
MUUTOKSENHAKU
Muutosta tähän päätökseen saadaan hakea työtuomioistuimelta siten kuin oheisesta valitusosoituksesta ilmenee.
Puheenjohtaja Tapani Vasama
Esittelijä Tanja Ylitöyrä
Asian ovat ratkaisseet: lautakunnan puheenjohtaja Tapani Vasama, jäsen Harri Hietala, jäsen Ulla Liukkunen
Esittelijä: Tanja Ylitöyrä, puh. 0295 16001
Ratkaisu on yksimielinen.