Finlex - Etusivulle
Valtioneuvoston oikeuskansleri

8.5.2001

Valtioneuvoston oikeuskansleri

Valtioneuvoston oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin ratkaisuja

Kuolintodistuksen antamisen viipyminen

Asiasanat
Kuolemansyyn selvittäminen, Viipyminen, Vastaaminen
Tapausvuosi
2001
Antopäivä
Diaarinumero
1141/1/99
Ratkaisija
Apulaisoikeuskansleri

Kantelukirjoituksen mukaan kuolintodistusta ei ollut annettu, vaikka potilaan kuolemasta oli kantelun tekohetkellä kulunut jo kahdeksan kuukautta. Kantelijan tiedustellessa asiaa puhelimitse oikeuslääketieteen laitokselta hänelle ei ollut kerrottu viivästymisen syytä. Sen sijaan oli kerrottu yleisesti asioiden käsittelyn kestosta.

Saadun selvityksen mukaan viivästyminen oli johtunut ruumiinavauksen suorittaneen oikeuslääkärin kansainvälisistä tehtävistä ja resurssipulasta. Vaikka kuolintodistuksen antaminen oli kestänyt yli kaksi kertaa kauemmin kuin sitä koskeva sääntely olisi edellyttänyt, asiassa ei kuitenkaan apulaisoikeuskanslerin päätöksen mukaan ollut pääteltävissä, että todistuksen laadinnassa olisi ilman hyväksyttävää perustetta viivytelty tai että viipyminen olisi johtunut laiminlyönneistä tai huolimattomuudesta.

Oikeuslääketieteen laitoksen huomiota kiinnitettiin olemassa olevien henkilöstöresurssien tarkoituksenmukaiseen hyödyntämiseen ja sen ennalta arvioimiseen, tuleeko tehtävään määrätty henkilö käytännössä estyneeksi hoitamaan tehtäväänsä tavalla, joka aiheuttaa asian käsittelyn viivästymisen. Viivästymistä koskeneen tiedustelun osalta todettiin, että puhelimitsekin esitettyihin tiedusteluihin vastattaessa hyvän hallinto edellyttää, että viivästymisen syyt kerrotaan, mikäli ne tosiasiallisesti ovat virkamiehen tiedossa.

Sivun alkuun