Viivästyminen kansalaisuushakemuksen valmistelussa ja nopeutettu käsittelyjärjestys lapsen kohdalla, selvitysten hankkiminen ja hyvä hallintotapa
- Asiasanat
- Kansalaisuushakemus, Viivästyminen asian käsittelyssä, Nopeutettu käsittelyjärjestys, Lapsen asema, Yhdenvertaisuusperiaate, Hyvä hallintotapa, palveluperiaate
- Tapausvuosi
- 1997
- Antopäivä
- Diaarinumero
- 1162/1/96
- Ratkaisija
- Oikeuskansleri
Hakemusta tehtäessä alaikäisen, mutta käsittelyn aikana täysi-ikäiseksi tulleen henkilön kansalaisuushakemuksen valmistelu oli kestänyt ulkomaalaisvirastossa yli kaksi ja puoli vuotta. Oikeuskansleri on katsonut, että tällainen käsittelyaika on liian pitkä. Joutuisan ratkaisun saaminen kansalaisuusasiassa on asianomaiselle tärkeää ja vaikuttaa hänen oikeusasemaansa. Kansalaisuushakemukset tulee valmistella tasavallan presidentin päätöksentekoa varten hallitusmuodon 16 §:n perusoikeussäännöksen edellyttämällä joutuisuudella.
Asiat on pääsääntöisesti käsiteltävä saapumisjärjestyksessä. Lapsen kansalaisuushakemus voidaan kuitenkin ns. positiivisen erityiskohtelun nojalla ratkaista ennen vuoroaan nopeutetusti, ainakin silloin kun saman perheen jäsenten hakemukset käsitellään yhdessä. Tämä ei ole hallitusmuodon 5 §:n sisältämän yhdenvertaisuusperiaatteen vastaista.
Hyvän hallintotavan mukaista ei ole vaatia hakijalta uudelleen aikaisemmin annettuja selvityksiä tilanteessa, jossa asian käsittely on viranomaisen syystä kohtuuttomasti viivästynyt. Tällaiset selvitykset on tarvittaessa hankittava joutuisasti viran puolesta.
Kansalaisten tiedusteluihin tulee vastata asianmukaisesti sekä hyvän hallintotavan ja palveluperiaatteen mukaan.
Edellä sanotut käsitykset saatettu tiedoksi ulkomaalaisvirastolle ja sisäasiainministeriölle.
HM 5 ja 16 §:t