KKO 1674/2015
- Asiasanat
- OikeudenkäyntimenettelySopimus - OsakassopimusVahingonkorvaus - Sopimussuhteeseen perustuva vastuuTyösopimus - Työsopimuslain soveltamisala - TyöttömyyspäivärahaOikeudenkäyntikulut
- Tapausvuosi
- 2015
- Antopäivä
- Diaarinumero
- S2014/123
- Taltio
- 1674
- Esittelypäivä
Osakeyhtiön osakkaat A, B, C ja D olivat tehneet osakassopimuksen, jonka mukaan yhtiö tarjoaa sopimuksen osapuolille työpaikan kunkin osakkaan pätevyyden ja yhtiön tarpeet yhteen sovittaen. Yhtiö oli lomauttanut C:n ja D:n. C ja D vaativat käräjäoikeudessa, että A ja B velvoitetaan suorittamaan vahingonkorvausta osakassopimuksen vastaisesta lomauttamisesta menetettyjä palkkatuloja vastaava määrä vähennettynä Kansaneläkelaitoksen heille maksamilla päivärahoilla. Käräjäoikeus hyväksyi C:n ja D:n vaatimukset. Hovioikeus pysytti käräjäoikeuden ratkaisun muilta osin, mutta velvoitti A:n ja B:n lisäksi suorittamaan Kansaneläkelaitokselle määrän, joka vastasi 80 prosentin osuutta Kansaneläkelaitoksen C:lle ja D:lle maksamista päivärahoista.
Kysymys hovioikeuden menettelystä. Kysymys myös Kansaneläkelaitoksen velvollisuudesta korvata muutoksenhaun voittaneiden A:n ja B:n oikeudenkäyntikulut Korkeimmassa oikeudessa.
TSL 1 luku 1 §
TSL 12 luku 3 §
OK 21 luku 1 §
OK 21 luku 16 §