Itä-Suomen HO 11.11.2004 1507
Vastavalitus - Valittajan vastapuoli
Itä-Suomen HO | |
Diaarinumero: | R 03/1485 |
Antopäivä: | 11.11.2004 |
Ratkaisunumero: | 1507 |
Esittelypäivä: | -- |
Asianumero: | I-SHO:2004:17 |
IISALMEN KÄRÄJÄOIKEUDEN TUOMIO 24.10.2003
Käräjäoikeus oli tuominnut vastaaja C:n muun muassa asianomistaja A:han kohdistuneesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä rangaistukseen ja suorittamaan sillä perusteella korvauksia. Käräjäoikeus oli sitä vastoin hylännyt C:tä vastaan ajetun asianomistaja B:hen kohdistuneeksi väitetyn lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä koskevan syytteen ja siihen perustuvat korvausvaatimukset.
ITÄ-SUOMEN HOVIOIKEUDEN PÄÄTÖS 11.11.2004
VAATIMUKSET HOVIOIKEUDESSA
C valitti hovioikeuteen käräjäoikeuden tuomiosta siltä osin kuin hänet oli tuomittu rangaistukseen A:han kohdistuneeksi väitetystä rikoksesta ja sitä koskevan vahingonkorvausvaatimuksen osalta.
X alaikäisen B:n huoltajana vaati C:n valituksen johdosta tekemässään vastavalituksessa, että C tuomittaisiin rangaistukseen käräjäoikeudessa esitetyn syytteen mukaisesti myös B:hen kohdistuneesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja että C velvoitettaisiin suorittamaan B:lle rikoksen johdosta vahingonkorvausta.
C vastusti vastauksessaan B:n muutosvaatimuksia.
KÄSITTELY HOVIOIKEUDESSA
Hovioikeus on ottanut erikseen kirjallisessa menettelyssä ratkaistavakseen B:n puolesta tehdyn vastavalituksen.
HOVIOIKEUDEN RATKAISU
Oikeudenkäymiskaaren 25 luvun 14a §:n 1 momentin mukaan valittajan vastapuoli voi tyytymättömyyttä ilmoittamatta valittaa osaltaan käräjäoikeuden tuomiosta.
Kun C:n valitus ei miltään osin koske B:tä, B:tä ei ole pidettävä hovioikeudessa C:n vastapuolena. Sen vuoksi B:llä ei ole oikeutta tyytymättömyyttä ilmoittamatta valittaa osaltaan käräjäoikeuden tuomiosta.
B:n vastavalitus jätetään tutkimatta.
Asian ratkaisseet hovioikeuden jäsenet:
Juha Voutilainen, Matti Hakkarainen, Helena Lindgren
Esittelijä Seppo Isometsä
Lainvoimaisuustiedot:
Lainvoimainen