Vaasan HO 28.11.1985 1037/85

Jutun palauttaminen

Kihlakunnanoikeus oli hylännyt kuolinpesän pesäosuuden kaupan moitetta koskevan kanteen, jonka nostaminen ei ollut sidottu määräaikaan. Kantajat hakivat muutosta kihlakunnaoikeuden päätökseen, jonka hovioikeus kihlakunnanoikeudessa sattuneen menettelyvirheen johdosta kumosi ja palautti jutun kihlakunnanoikeuteen ilmoituksesta uudelleen käsiteltäväksi.

Palautuspäätöksessään hovioikeus asetti kolmen kuukauden pituisen määräajan, jonka kuluessa juttu oli ilmoitettava kihlakunnanoikeudessa uudelleen käsiteltäväksi uhalla, että juttu oli muutoin saatettava vireille uudella haasteella.

Ks. Reinikainen: Jutun palauttamisesta, 1956, s. 339 ja aliv. 99 sekä s. 395-396 ja aliv. 18.

I-jaosto
Lainvoimainen

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.