Helsingin HO 31.12.1975 247

Huoneenvuokra - Oikeudenkäyntimenettely - Asianosainen

A on B:tä vastaan ajamassaan kanteessa Helsingin AO:ssa vaatinut A:n B:ltä suullisella vuokrasopimuksella vuokraaman huoneiston vuokran alentamista ja liikaa maksetun vuokran palauttamista.

AO on tuomiollaan 10.7.1975 hylännyt kanteen, koska vuokra ei olennaisesti ylittänyt kohtuullista käypää vuokraa.

A haki muutosta.

HO: Koska B on muutoksenhakemuksen johdosta antamassaan vastineessa ilmoittanut, että sanotun huoneiston vuokralaisena on ollut nimeltä mainittu A:n määräämisvallassa oleva yhtiö eikä A, ja A on HO:een toimittamassaan lisäkirjelmässä myöntänyt asian, HO kumosi ja poisti AO:n tuomion, koska A ei ollut oikea kantaja jutussa.

Läsnä: af Hällström - Seppälä - Multia - Wiias - Pohjola

ES.

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.