Turun HAO 15.4.2008 08/0114/1
- Asiasanat
- Hylätty kaavamuutos, Uudelleen vireilletulo, Kuulutus, Vuorovaikutus
- Hallinto-oikeus
- Turun hallinto-oikeus
- Tapausvuosi
- 2008
- Antopäivä
- Diaarinumero
- 00128/08/4103
- Taltio
- 08/0114/1
Kaupunginvaltuuston hylättyä asemakaavamuutoksen kaupunginhallitus päätti jatkaa hylätyn kaavamuutoksen valmistelua. Aiempaa kaava-aineistoa täydennettiin lisäselvityksellä, mutta asemakaavamuutosehdotusta ei miltään osin muutettu. Kaavamuutoksen uudelleen vireilletulosta kuulutettiin ja kuulutuksessa ilmoitettiin aiemmin jätettyjen muistutusten olevan edelleen voimassa. Kaavamuutosehdotusta ei asetettu enää nähtäville.
A vaati valtuuston päätöksen kumoamista, koska kaavamuutoksen hyväksyminen olisi edellyttänyt lain vaatimia julkisuusvaiheita.
Hallinto-oikeus kumosi kaupunginvaltuuston päätöksen.
Perusteluissa hallinto-oikeus katsoi, että valtuuston hylättyä aiemmin kaavamuutosehdotuksen, sen vireilläolo on lakannut. Hylätyn kaavaehdotuksen perusteena olleen valmistelun ei siten voida katsoa sellaisenaan turvaavan maankäyttö- ja rakennuslain mukaisen vuorovaikutuksen toteutumista uudelleen vireille tulleessa kaavoitusmenettelyssä.
Vireilletulokuulutuksessa ei ole kerrottu, miten kaavoitusprosessi etenee, eikä myöskään varattu tilaisuutta mielipiteen esittämiseen. Koska maankäyttö- ja rakennuslain edellyttämälle vuorovaikutukselle ei näin ollen ole uudessa kaavoitusmenettelyssä varattu lainkaan mahdollisuuksia, kaupunginvaltuuston kaavamuutoksen hyväksymistä koskeva päätös on syntynyt virheellisessä järjestyksessä ja on siten lainvastainen.
Maankäyttö- ja rakennuslaki 62 §
Maankäyttö- ja rakennuslaki 63 § 2 mom
Maankäyttö- ja rakennuslaki 65 § 1 mom
Maankäyttö- ja rakennuslaki 188 § 1 mom
Kuntalaki 90 § 2 mom