Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

545/2005

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Ajantasaistetut säädöstekstit, joissa säädöksiin tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin

Tasavallan presidentin asetus Kiinan kansantasavallan kanssa taloudellisesta, teollisesta ja teknisestä yhteistyöstä tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta

Ajantasainen
Säädöksen tyyppi
Asetus
Hallinnonala
Ulkoministeriö
Antopäivä
Voimaantulo
Huomautus
SopS 71/2005
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/2005/545/ajantasa/2005-07-15/fin
Suomen säädöskokoelman alkuperäinen säädös
SDK 545/2005

Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty ulkoasiainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ulkomaankauppa- ja kehitysministerin esittelystä, säädetään:

1 §

Helsingissä 24 päivänä toukokuuta 2005 Suomen tasavallan hallituksen ja Kiinan kansantasavallan hallituksen välillä taloudellisesta, teollisesta ja teknisestä yhteistyöstä tehty sopimus, jonka tasavallan presidentti on hyväksynyt 20 päivänä toukokuuta 2005 ja jonka hyväksymistä koskevat nootit on annettu 5 ja 7 päivänä heinäkuuta 2005, tulee voimaan 1 päivänä elokuuta 2005 niin kuin siitä on sovittu.

2 §

Sopimuksen määräykset ovat asetuksena voimassa.

3 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä elokuuta 2005.

Tällä asetuksella kumotaan Kiinan kanssa taloudellisesta, teollisesta, tieteellisestä ja teknisestä yhteistyöstä tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta 30 päivänä marraskuuta 1979 annettu asetus (888/1979) ja Kiinan kanssa taloudellisesta, teollisesta, tieteellisestä ja teknisestä yhteistyöstä tehdyn sopimuksen muuttamista koskevan pöytäkirjan voimaansaattamisesta 23 päivänä joulukuuta 1987 annettu asetus (1227/1987).

Sivun alkuun