Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

823/2023

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Maa- ja metsätalousministeriön asetus b- ja c -luokan eläintautien vastustamisesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti

muutetaan b- ja c-luokan eläintautien vastustamisesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen ( 327/2021 ) 2 §:n 1 momentin 2 kohta, 24 §:n 1 momentti, 37 §:n 3 momentti ja 41 §:n 2 momentti sekä

lisätään 42 §:ään uusi 5 momentti seuraavasti:

2 §Määritelmät

Tässä asetuksessa tarkoitetaan


2) 

sentinellieläimillä eläimiä, jotka ovat lajinsa ja ikänsä puolesta sopivia asianomaisen eläintaudin havaitsemiseksi ja jotka eläintaudin hävittämistoimenpiteiden jälkeen sijoitetaan tyhjennettyyn pitopaikkaan ennen varsinaisen eläintuotannon käynnistämistä pyrkimyksenä varmistaa, ettei tautia enää esiinny pitopaikassa.


24 §Toimenpiteet raivotaudin virallisen epäilyn yhteydessä

Jos pidettävään eläimeen kohdistuu virallinen raivotautiepäily, on tehtävä eläinterveyssäännöstön 74 artiklassa, komission delegoidun asetuksen (EU) 2020/689 35 artiklassa ja eläintautilain 25 §:n 1 momentissa tarkoitettu päätös, jolla määrätään epäilyn kohteena oleva eläin eristettäväksi, sen terveydentilaa seurattavaksi sekä eläin uudelleen tutkittavaksi raivotaudin oireiden varalta ennen eristyksen päättymistä. Eristyksen tulee kestää vähintään kaksi viikkoa, jos eläimellä on raivotautiin viittaavia oireita, ja vähintään kolme kuukautta, jos eläimellä ei ole raivotautiin viittaavia oireita. Päätöksessä tulee antaa tarkemmat määräykset eristyksen toteuttamisesta. Päätöksellä tulee lisäksi kieltää eläimen maidon käyttö pitopaikassa elintarvikkeena ja eläinten rehuna sekä sen vieminen pois pitopaikasta. Jos eläimen oireet ovat sen laatuisia, ettei eristämistä voida vaaratta toteuttaa tai jatkaa, toimijalla tai lemmikkieläimen pitäjällä ei ole osoittaa eläimen eristämiseen soveltuvia tiloja tai jos eläimen mahdollisesti tartuttaneessa eläimessä todetaan raivotauti, eläin on eristämisen sijasta määrättävä eläintautilain 25 §:n 2 momentin nojalla lopetettavaksi ja tutkittavaksi 23 §:n 2 momentissa säädetyllä tavalla.


37 §ADV-tartunnan hävittäminen pitopaikasta


Ruokaviraston päätöksellä on asetettava ehdoksi uusien eläinten ottamiselle pitopaikkaan 1 ja 2 momentissa säädettyjen toimenpiteiden loppuun saattamisen jälkeen, että rakennukset, joissa sikoja on pidetty, ovat olleet tyhjillään eläimistä riittävän pitkän ajan ADV-tartunnan aiheuttajan hävittämiseksi ja että uudet eläimet ovat sentinellieläimiä, jotka sijoitetaan kattavasti pitopaikan eri osiin ja tutkitaan ADV-tartunnan varalta aikaisintaan 40 vuorokauden kuluttua eläinten saapumisesta.


41 §Vesieläintaudin leviämisen estämiseksi tehtävä päätös


Eläintautilain 25 §:n 3 momentissa tarkoitettu poikkeuslupa voidaan myöntää siten kuin asiasta säädetään komission delegoidun asetuksen (EU) 2020/689 3 luvussa.

42 §Päätös vesieläintaudin hävittämiseksi pitopaikasta


Jos Ruokavirasto arvioi, että taudin uusiutumisriski hävittämistoimista huolimatta on suuri, voi Ruokavirasto päätöksellään asettaa ehdoksi uusien eläinten ottamiselle pitopaikkaan 1–3 momentissa säädettyjen toimenpiteiden loppuun saattamisen jälkeen, että pitopaikkaan otettavat uudet eläimet ovat sentinellieläimiä, jotka sijoitetaan kattavasti pitopaikan eri osiin ja tutkitaan asianomaisen vesieläintaudin varalta aikaisintaan 21 vuorokauden kuluttua eläinten saapumisesta.


Tämä asetus tulee voimaan 19 päivänä toukokuuta 2023.

Helsingissä 10.5.2023

Maa- ja metsätalousministeriAntti KurvinenNeuvotteleva virkamiesKajsa Hakulin

Sivun alkuun