Valtioneuvoston asetus ravitsemisliikkeiden toiminnan väliaikaisesta rajoittamisesta tartuntataudin leviämisen estämiseksi annetun valtioneuvoston asetuksen 3 ja 4 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan ravitsemisliikkeiden toiminnan väliaikaisesta rajoittamisesta tartuntataudin leviämisen estämiseksi annetun valtioneuvoston asetuksen ( 608/2021 ) 3 ja 4 §, sellaisina kuin ne ovat asetuksessa 777/2021, seuraavasti:
3 §Asiakkaiden oleskelu ja sijoittaminen
Ravitsemisliikkeen on järjestettävä sisä- ja ulkotilansa rakenteet ja kalusteet sekä käytännöt asiakkaidensa palvelemiseksi siten, etteivät asiakkaat altistu tartuntataudin leviämiselle.
Ravitsemisliikkeen on huolehdittava erityisesti siitä, ettei sen tiloissa synny tarpeetonta tungosta ja että asiakkaiden saapuminen liikkeeseen toteutetaan tavalla, jossa pidetään asiakkaiden ja seurueiden välillä riittävä etäisyys.
Ravitsemisliikkeen kaikilla asiakkailla tulee sisätiloissa olla oma istumapaikkansa pöydän tai sitä vastaavan tason ääressä. Uudenmaan, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Pirkanmaan, Kymenlaakson, Etelä-Karjalan, Etelä-Pohjanmaan tai Pohjanmaan maakunnassa sijaitsevan ravitsemisliikkeen kaikilla asiakkailla tulee myös ulkotiloissa olla oma istumapaikkansa pöydän tai sitä vastaavan tason ääressä.
Uudenmaan, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Pirkanmaan, Kymenlaakson, Etelä-Karjalan, Etelä-Pohjanmaan tai Pohjanmaan maakunnassa sijaitsevan ravitsemisliikkeen on järjestettävä toimintansa sisätiloissa siten, että asiakkaat ohjataan istumaan istumapaikoillaan. Liikkeen on laadittava ja annettava asiakkaille ohjeet siitä, miten sisätiloissa sallitaan kulkeminen liikkeeseen saapumisen, sieltä poistumisen, tupakointitilassa tai wc- ja pesutilassa käymisen sekä ruuan ja juoman noutamisen yhteydessä. Oikeudesta evätä asiakkaaksi pyrkivältä pääsy liikkeeseen ja poistaa asiakas liikkeestä säädetään majoitus- ja ravitsemistoiminnasta annetun lain 5 §:ssä.
4 §Erityiset rajoitukset
Uudenmaan, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Kanta-Hämeen, Pirkanmaan, Päijät-Hämeen, Kymenlaakson, Etelä-Karjalan, Etelä-Savon, Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan, Keski-Suomen, Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Pohjois-Pohjanmaan tai Kainuun maakunnassa tai Rovaniemen kaupungissa sijaitsevan ravitsemisliikkeen, jonka pääasiallisena ravitsemistoimintana on tarjota yleisölle maksusta elintarvikelaissa (297/2021) tarkoitetussa elintarvikehuoneistossa alkoholijuomia, sisätilassa tai sen osassa saa oleskella yhtäaikaisesti enintään puolet tartuntatautilain (1227/2016) 58 a §:n 2 momentissa tarkoitetusta anniskeluluvan tai rakennussuunnitelman mukaisesta suurimmasta määrästä asiakkaita tai henkilöitä. Edellä mainitussa maakunnassa, sairaanhoitopiirin alueella tai kaupungissa sijaitsevan muun kuin edellä tarkoitetun ravitsemisliikkeen sisätilassa tai sen osassa saa oleskella yhtäaikaisesti enintään kolme neljäsosaa mainitussa momentissa tarkoitetusta määrästä asiakkaita tai henkilöitä.
Edellä 1 momentissa säädettyjä rajoituksia sovelletaan myös Uudenmaan, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Pirkanmaan, Kymenlaakson, Etelä-Karjalan, Etelä-Pohjanmaan tai Pohjanmaan maakunnassa sijaitsevan ravitsemisliikkeen ulkotiloissa.
Uudenmaan, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Pirkanmaan, Kymenlaakson, Etelä-Karjalan, Etelä-Pohjanmaan tai Pohjanmaan maakunnassa sijaitsevassa ravitsemisliikkeessä alkoholijuomien anniskelu on lopetettava viimeistään kello 22 ja liikkeen saa pitää avoinna ravitsemistoiminnan asiakkaille kello 5:stä kello 23:een.
Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen, Etelä-Savon, Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan, Keski-Suomen, Keski-Pohjanmaan, Pohjois-Pohjanmaan tai Kainuun maakunnassa taikka Rovaniemen kaupungissa sijaitsevassa ravitsemisliikkeessä alkoholijuomien anniskelu on lopetettava viimeistään kello 24 ja liikkeen saa pitää avoinna ravitsemistoiminnan asiakkaille kello 5:stä kello 1:een.
Tämä asetus tulee voimaan 5 päivänä syyskuuta 2021.
Helsingissä 2.9.2021
Perhe- ja peruspalveluministeriKrista KiuruHallitusneuvosIsmo Tuominen