855/2018
Dokumentin versiot
Helsingissä 8 päivänä marraskuuta 2018
Valtioneuvoston asetus maakaasun käsittelyn turvallisuudesta annetun valtioneuvoston asetuksen 3 §:n ja liitteen II muuttamisesta
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
kumotaan maakaasun käsittelyn turvallisuudesta annetun valtioneuvoston asetuksen (551/2009) liitteen II kohta 8.4 sekä
muutetaan 3 § ja liitteen II kohta 8.1 seuraavasti:
3 §
Suhde muuhun lainsäädäntöön
Maakaasun käyttöputkiston ja tankkausaseman putkiston, niihin liittyvien laitteiden ja laitteistojen rakennevaatimuksista sekä vaatimustenmukaisuuden osoittamisesta säädetään painelaitelaissa (1144/2016).
Sellaisista kaasun käyttölaitteista, joita ei ole tarkoitettu teolliseen käyttöön, ja kaasulaitteiden käyttötarvikkeista säädetään kaasulaitelaissa (502/2018).
Kaasuasennuksista säädetään maakaasu-, nestekaasu- ja öljylämmityslaitteistojen asennus- ja huoltotoimintaa sekä maanalaisten öljysäiliöiden tarkastusta harjoittavien hyväksymisestä annetussa valtioneuvoston asetuksessa (558/2012).
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 2018.
Helsingissä 8 päivänä marraskuuta 2018
Työministeri
Jari Lindström
Johtava asiantuntija
Harri Roudasmaa
Liite
Liite II Maakaasun jakelu- ja käyttöputkistojen tekniset vaatimukset
8 Kaasulaitteet ja -polttimet sekä niiden liittäminen putkistoon
8.1 Kaasulaitteiden vaatimukset
Kaasulaitteessa on oltava liekinvalvontalaite paitsi silloin, jos kohteen muu jatkuvatoiminen sytytyslähde tai kaasun syttymisrajan yläpuolella oleva jatkuva prosessilämpötila varmistaa kaasun häiriöttömän palamisen.
Kaasulaitteen mukana on seurattava asennus-, käyttö- ja huolto-ohjeet.