Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1152/2014

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Opetus- ja kulttuuriministeriön asetus näkövammaisten kirjaston suoritteiden maksullisuudesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
1152/2014
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Opetus- ja kulttuuriministeriön päätöksen mukaisesti säädetään valtion maksuperustelain (150/1992) 8 §:n, viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) 34 §:n ja näkövammaisten kirjastosta annetun lain (638/1996) 4 §:n nojalla, sellaisina kuin niistä ovat valtion maksuperustelain 8 § laissa 348/1994 ja viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 34 § laissa 495/2005:

1 §Maksuttomat julkisoikeudelliset suoritteet

Näkövammaisten kirjastosta annetun lain (638/1996) 4 §:n 1 momentissa tarkoitettuja maksuttomia palveluja ovat:

1)

lainaus kirjaston omista kokoelmista yksityishenkilöille, kirjastoille ja muille laitoksille;

2)

lainaus ulkomailta ja ulkomaille;

3)

kirjaston kokoelmasta tiedottaminen asiakkaille;

4)

opastus- ja neuvontapalvelut; sekä

5)

lainojen toimittaminen asiakkaalle.

2 §Maksulliset julkisoikeudelliset suoritteet

Jollei 1 §:stä muuta johdu, suoritteita, jotka kirjasto hinnoittelee valtion maksuperustelain (150/1992) 6 §:n mukaan, ovat oppimateriaalipalvelut.

Näkövammaisten kirjasto perii kiinteän maksun seuraavista suoritteista:

Lisenssien  määrä

Hinta (perusopetuksen kirja)

Hinta (toisen asteen kirja)

 enintään 3

70 €

50 €

 enintään 5

84 €

75 €

 enintään 8

110 €

90 €

 enintään 10

130 €

100 €

Hinta yli 10 lisenssin osalta on 13 €/kpl  (perusopetus) tai 10 €/kpl (toinen aste)

Lisäksi kirjasto voi periä 2 momentissa tarkoitettujen suoritteiden lähettämisestä aiheutuvat kustannukset.

3 §Liiketaloudellisesti hinnoiteltavat suoritteet

Valtion maksuperustelain 7 §:ssä tarkoitettuja muita suoritteita, joiden hinnoista päätetään liiketaloudellisin perustein, ovat:

1)

kauno- ja tietokirjallisuuden (äänikirjat, pistekirjat, elektroniset kirjat ja muu erityisaineisto) myynti näkövammaisten tai muiden lukemisesteisten käyttöön; kirjan hintaan ei sisällytetä alkuperäiskappaleen valmistuskuluja, jos kirja on tuotettu kirjaston lainauskokoelmaan, vaan siitä peritään kirjakopion omakustannusarvon suuruinen maksu, kuitenkin vähintään vastaavan painetun kirjan arvon suuruinen maksu;

2)

julkaisut ja muut myyntiin tarkoitetut painotuotteet;

3)

äänitys- ja pisteityspalveluiden myynti;

4)

koulutus- ja konsultointipalvelut;

5)

tilojen ja laitteiden vuokraus;

6)

muut tilauksesta tuotetut suoritteet.

Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) 34 §:n 2 momentissa tarkoitetusta tiedon esille hakemisesta sekä saman lain 34 §:n 3 momentissa tarkoitettujen kopioiden ja tulosteiden antamisesta perittävistä maksuista päättää näkövammaisten kirjasto ottaen huomioon, mitä viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 34 §:ssä säädetään.

4 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2015 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2016.

Helsingissä 15 päivänä joulukuuta 2014

Kulttuuri- ja asuntoministeriPia ViitanenHallitussihteeriAntti Randell

Sivun alkuun