Työ- ja elinkeinoministeriön asetus talous- ja velkaneuvontapalvelujen tuottajalle vuonna 2014 maksettavan korvauksen perusteista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Työ- ja elinkeinoministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 4 päivänä elokuuta 2000 talous- ja velkaneuvonnasta annetun lain (713/2000) 4 §:n nojalla:
1 §Soveltamisala
Tässä asetuksessa säädetään aluehallintoviraston kanssa sopimuksen tehneelle talous- ja velkaneuvontapalvelujen tuottajalle valtion varoista palvelujen tarkoituksenmukaisesta tuottamisesta maksettavasta peruskorvauksesta ja lisäkorvauksesta sekä niiden perusteista.
Talous- ja velkaneuvontapalveluiden tuottamisesta aiheutuvat kustannukset korvataan valtion vuoden 2014 talousarvioon tätä tarkoitusta varten varatun määrärahan rajoissa.
2 §Korvausten maksaminen
Kilpailu- ja kuluttajavirasto maksaa korvaukset talous- ja velkaneuvontapalvelun tuottajana toimivalle kunnalle. Muulle palvelun tuottajalle korvaukset maksaa aluehallintovirasto.
Peruskorvaus maksetaan huhtikuun loppuun mennessä. Lisäkorvaus maksetaan aluehallintoviraston päätöksen mukaisesti yhdessä tai kahdessa erässä joko huhtikuun tai syyskuun loppuun mennessä.
Aluehallintovirasto toimittaa määrärahan jakoa koskevat tiedot Kilpailu- ja kuluttajavirastolle huhtikuussa maksettavan erän osalta maaliskuun 21 päivään mennessä ja syyskuussa maksettavan erän osalta elokuun 19 päivään mennessä.
3 §Peruskorvaus
Talous- ja velkaneuvontapalvelujen tuottamisesta maksettava peruskorvaus on 0,74 euroa vuodessa toimialueen asukasta kohden.
Asukaslukuna otetaan huomioon kunnan väestötietolain (507/1993) 18 §:n mukainen asukasluku peruskorvauksen maksamista edeltävän vuoden alussa.
4 §Lisäkorvaus
Lisäkorvauksena kohdistetaan aluehallintovirastoihin 920 261 euroa niiden 3 §:n 2 momentin asukasluvun suhteessa.
Palvelun tuottajalle maksetaan lisäkorvausta aluehallintoviraston tarveharkinnan perusteella. Lisäkorvauksen perusteita ovat palvelujen saatavuuden varmistaminen, neuvonnan kysyntä ja tarve tai neuvonta-alueen asukasluku.
5 §Takaisinperintä
Talous- ja velkaneuvontapalvelujen tuottamisesta kunnalle maksetut korvaukset perii takaisin Kilpailu- ja kuluttajavirasto aluehallintoviraston tekemän päätöksen perusteella. Muulle palvelun tuottajalle maksetut korvaukset perii takaisin aluehallintovirasto.
6 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 6 päivänä maaliskuuta 2014.
Tällä asetuksella kumotaan talous- ja velkaneuvontapalvelujen tuottajalle vuonna 2013 maksettavan korvauksen perusteista annettu työ- ja elinkeinoministeriön asetus (178/2013).
Helsingissä 6 päivänä maaliskuuta 2014
TyöministeriLauri IhalainenNeuvotteleva virkamiesEeva-Liisa Koltta-Sarkanen