Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

870/2010

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus vesienhoitoalueista annetun valtioneuvoston asetuksen 6 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 119/2010 (Julkaistu 15.10.2010)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty ympäristöministeriön esittelystä,

lisätään vesienhoitoalueista annetun asetuksen ( 1303/2004 ) 6 §:ään uusi 2 ja 3 momentti, seuraavasti:

6 §Toimet kansainvälisillä vesienhoitoalueilla


Yhteensovittava elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus huolehtii tarpeellisesta yhteistyöstä 2 §:n 2 momentissa tarkoitetuilla vesienhoitoalueilla Ruotsin ja Norjan viranomaisten kanssa yhden kansainvälisen tai Suomen alueella olevan vesienhoitoalueen osan kattavan, yhteen sovitetun hoitosuunnitelman laatimiseksi.

Euroopan unionin rajojen ulkopuolelle ulottuvilla vesistöalueilla yhteensovittava elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus pyrkii yhteistyöhön vesistöalueen sijaintivaltion viranomaisten kanssa yhden yhteisen vesienhoitosuunnitelman laatimiseksi. Jos yhden vesienhoitosuunnitelman laatiminen ei ole mahdollista, yhteen sovittava elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus laatii Suomen alueella olevan vesistöalueen osan kattavan vesienhoitosuunnitelman.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä marraskuuta 2010.

Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2000/60/EY (32000L0060); EYVL N:o L 327, 22.12.2000, s. 1–73

Helsingissä 7 päivänä lokakuuta 2010

YmpäristöministeriPaula LehtomäkiNeuvotteleva virkamiesAiri Karvonen

Sivun alkuun