Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1375/2009

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Työ- ja elinkeinoministeriön asetus Kuluttajaviraston maksullisista suoritteista

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1375/2009
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 189/2009 (Julkaistu 31.12.2009)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Työ- ja elinkeinoministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 21 päivänä helmikuuta 1992 annetun valtion maksuperustelain (150/1992) 8 §:n nojalla, sellaisena kuin se on laissa 348/1994 sekä 21 päivänä toukokuuta 1999 annetun viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) 34 §:n nojalla, sellaisena kuin se on laissa 495/2005:

1 §Maksulliset julkisoikeudelliset suoritteet

Valtion maksuperustelain 6 §:ssä tarkoitettuja julkisoikeudellisia suoritteita, joista Kuluttajavirasto perii oheisen maksutaulukon mukaiset maksut, ovat:

1)

valmismatkaliikkeen harjoittajan rekisteröintiä koskevan ilmoituksen käsitteleminen;

2)

rekisteröidyn valmismatkaliikkeenharjoittajan valvonta; sekä

3)

otteen antaminen valmismatkaliikerekisteristä.

2 §Liiketaloudellisin perustein hinnoiteltavat suoritteet

Valtion maksuperustelain 7 §:ssä tarkoitettuja muita suoritteita, jotka Kuluttajavirasto hinnoittelee liiketaloudellisin perustein, ovat:

1)

julkaisut ja muut painotuotteet sekä sähköiset tietotuotteet;

2)

tutkimus- ja muut aineistot;

3)

kokous- ja konsultointipalvelut;

4)

henkilöstön käyttö virkatehtäviin hallinnon ulkopuolisissa koulutus-, suunnittelu- tai muissa asiantuntijatehtävissä;

5)

tietojärjestelmien, ohjelmien ja vastaavien suoritteiden sekä tietojärjestelmissä olevien tietoaineistojen käyttöoikeuksien ja tietoaineistojen tekninen luovuttamien tilauksesta ulkopuolisille;

6)

tilauksesta tehtävät selvitykset ja muut vastaavat suoritteet;

7)

valokopiot ja muut jäljennökset; sekä

8)

muut tilaukseen perustuvat erikseen määritellyt suoritteet.

Maksutonta suoritteen luovuttamien on silloin, kun se tukee kuluttajavalistusta tai viraston muuta maksutonta toimintaa.

Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 34 §:n 2 momentissa tarkoitetusta tiedon esille hakemisesta sekä saman lain 34 §:n 3 momentissa tarkoitettujen kopioiden ja tulosteiden antamisesta perittävistä maksuista päättää Kuluttajavirasto ottaen huomioon, mitä viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 34 §:ssä säädetään.

3 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2010 ja on voimassa vuoden 2012 loppuun.

Tällä asetuksella kumotaan Kuluttajaviraston maksullisista suoritteista 20 päivänä joulukuuta 2006 annettu kauppa- ja teollisuusministeriön asetus (1340/2006) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.

Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 2009

Työministeri Anni SinnemäkiNeuvotteleva virkamies Ulla Karhu

Liite

Maksutaulukko

Kuluttajaviraston julkisoikeudelliset suoritteet

Hakemuksesta tehdyt päätökset ovat maksullisia myös silloin, kun hakemus hylätään. Maksut eivät sisällä laskutuksesta aiheutuvia kustannuksia, jotka peritään erikseen.

Maksut ovat seuraavat:

1) valmismatkaliikkeen harjoittajan rekisteröintiä koskeva päätös

500,00 €

2) valmismatkaliikerekisteriin rekisteröityjen vuotuiset valvontamaksut: - maksuluokka I (laskennallinen vakuus enintään 10 000 €, vakuudesta vapautetut ja välittäjät)

225,00 €/vuosi

- maksuluokka II (laskennallinen vakuus 10 001 €―100 000 €)

450,00 €/vuosi

- maksuluokka III (laskennallinen vakuus 100 001 €―1 000 000 €)

900,00 €/vuosi

- maksuluokka IV (laskennallinen vakuus yli 1 000 000 €)

1 800,00 €/vuosi

3) ote valmismatkaliikerekisteristä

28,00 €

Kohdassa 2 mainittua vakuuden vuotuista valvontamaksua ei peritä ensimmäiseltä rekisteröintivuodelta.

Vuotuisen valvontamaksun maksuluokka määräytyy maksuvuotta aikaisemman vuoden suurimman laskennallisen vakuusmäärän perusteella.

Sivun alkuun