Valtioneuvoston asetus rautatieliikenteen aikataulukaudesta ja ratakapasiteetin hakemisesta annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 70/2009 (Julkaistu 24.6.2009)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty liikenne- ja viestintäministeriön esittelystä,
lisätään 31 päivänä elokuuta 2006 rautatieliikenteen aikataulukaudesta ja ratakapasiteetin hakemisesta annettuun valtioneuvoston asetukseen ( 751/2006 ) uusi 4 a §, seuraavasti:
4 a §Kansainväliset rautatiereitit
Ratahallintokeskuksen on varauduttava tarjoamaan rautatieyrityksille kansainvälisiä rautatiereittejä viimeistään 11 kuukautta ennen seuraavan liikenteen aikataulukauden alkua valmistelemalla niitä tarvittavilta osin yhteistyössä Euroopan talousalueeseen kuuluvien muiden rataverkon haltijoiden kanssa. Ratahallintokeskuksen on otettava ratakapasiteetin jakamisessa mahdollisuuksien mukaisesti huomioon tässä pykälässä tarkoitetut kansainväliset rautatiereitit.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2009.
Helsingissä 18 päivänä kesäkuuta 2009
Liikenneministeri Anu VehviläinenHallitusneuvos Hannu Pennanen