Laki kirkkolain 25 luvun 8 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 140/2007 (Julkaistu 22.10.2007)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Kirkolliskokouksen ehdotuksen ja eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 26 päivänä marraskuuta 1993 annetun kirkkolain ( 1054/1993 ) 25 luvun 8 §:n 2―4 momentti, sellaisina kuin ne ovat laissa 1274/2003 ja
lisätään 25 luvun 8 §:ään, sellaisena kuin se on laissa 706/1999 ja mainitussa laissa 1274/2003, uusi 5 momentti seuraavasti:
25 lukuTäydentäviä säännöksiä
8 §Julkisuus ja salassapito
Luottamushenkilöllä on oikeus saada kirkolliselta viranomaiselta tietoja sekä nähtäväkseen asiakirjoja, joita hän toimessaan pitää tarpeellisena, jollei salassapitoa koskevista säännöksistä muuta johdu.
Tilintarkastajalla on salassapitoa koskevien säännösten estämättä oikeus saada kirkolliselta viranomaiselta tietoja ja nähtäväkseen asiakirjoja, joita tilintarkastaja pitää tarpeellisena tarkastustehtävän hoitamiseksi.
Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 34 §:ssä tarkoitettujen maksujen määräämisestä ja perimisestä päättävät kirkkovaltuusto, yhteinen kirkkovaltuusto, tuomiokapituli ja kirkkohallitus.
Seurakunnan tai seurakuntayhtymän viranomaisen ohje- tai johtosäännöllä, tuomiokapitulin työjärjestyksellä ja kirkkohallituksen ohjesäännöllä voidaan siirtää asiakirjan antamista koskevaa viranomaisen ratkaisuvaltaa sen alaiselle viranhaltijalle.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä marraskuuta 2007.
HaVM 4/2007
EV 27/2007
Helsingissä 12 päivänä lokakuuta 2007
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENKulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin