Valtioneuvoston asetus kirjanpitoasetuksen 2 ja 5 a luvun muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 111/2007 (Julkaistu 29.6.2007)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty kauppa- ja teollisuusministeriön esittelystä,
muutetaan 30 päivänä joulukuuta 1997 annetun kirjanpitoasetuksen ( 1339/1997 ) 5 a luvun 1 §, sellaisena kuin se on asetuksessa 1313/2004, sekä
lisätään 2 lukuun uusi 7 a § seuraavasti:
2 lukuRahoituslaskelma ja liitetiedot
7 a §Liitetiedot tilintarkastajan palkkioista
Jos kirjanpitovelvollisen kirjanpito, tilinpäätös, toimintakertomus ja hallinto tarkastetaan tilintarkastuslain (459/2007) mukaisesti, liitetietona on esitettävä tilintarkastajan palkkiot eriteltyinä toimeksiantoryhmittäin seuraavasti:
tilintarkastus;
tilintarkastuslain 1 §:n 1 momentin 2 kohdassa tarkoitetut toimeksiannot;
veroneuvonta;
muut palvelut.
Jos sekä päättyneellä että sitä välittömästi edeltäneellä tilikaudella on ylittynyt enintään yksi kirjanpitolain 3 luvun 9 §:n 2 momentissa säädetyistä rajoista, kirjanpitovelvollinen saa jättää esittämättä 1 momentissa tarkoitetun liitetiedon.
5 a lukuKansainvälisten tilinpäätösstandardien soveltaminen
1 §Kirjanpitoasetuksen soveltaminen kansainvälisten tilinpäätösstandardien mukaan laadittuun tilinpäätökseen ja konsernitilinpäätökseen
Sellaiseen tilinpäätökseen ja konsernitilinpäätökseen, joka on laadittu kirjanpitolain 7 a luvun 1 §:n mukaisia kansainvälisiä tilinpäätösstandardeja noudattaen, ei sovelleta tämän asetuksen säännöksiä, lukuun ottamatta 2 luvun 7 a §:ää, 8 §:n 1 momentin 1 kohtaa ja 2―4 momenttia, 9 §:n 1―3 momenttia, 10 §:n 1 momenttia, 4 luvun 1 §:ää, 3 §:n 1 momentin 1―4 ja 6 kohtaa sekä 4 §:n 6 kohtaa.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2007 ja sitä sovelletaan ensimmäisen kerran siltä tilikaudelta, joka alkaa 1 päivänä tammikuuta 2008 tai sen jälkeen.
Kirjanpitovelvollinen saa soveltaa tätä asetusta sinä tilikautena, joka on kulumassa, kun asetus tulee voimaan.
Helsingissä 28 päivänä kesäkuuta 2007
Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri PekkarinenHallitussihteeri Sanna Alakare