Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

482/2005

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus televisiomaksuista

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
482/2005
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 87/2005 (Julkaistu 30.6.2005)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty liikenne- ja viestintäministeriön esittelystä, säädetään valtion televisio- ja radiorahastosta 9 päivänä lokakuuta 1998 annetun lain (745/1998) 6 §:n nojalla:

1 §Televisiomaksun suuruus

Televisiomaksun suuruus on:

kolmelta kuukaudelta

51,10 euroa

kuudelta kuukaudelta

101,00 euroa

kahdeltatoista kuukaudelta

200,70 euroa.

Viestintävirasto laskuttaa televisiomaksun television käyttäjän ilmoituksen mukaisesti etukäteen joko kolmen, kuuden tai kahdentoista kuukauden erissä.

2 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2006.

Tällä asetuksella kumotaan 23 päivänä kesäkuuta 2004 annettu valtioneuvoston asetus televisiomaksuista (610/2004).

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 22 päivänä kesäkuuta 2005

Liikenne- ja viestintäministeri Leena LuhtanenViestintäneuvos Ismo Kosonen

Sivun alkuun