Valtioneuvoston asetus valtioneuvoston kansliasta annetun valtioneuvoston asetuksen 6 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 120/2004 (Julkaistu 31.8.2004)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtioneuvoston kanslian esittelystä,
muutetaan valtioneuvoston kansliasta 12 päivänä kesäkuuta 2003 annetun valtioneuvoston asetuksen ( 459/2003 ) 6 §:n 1 momentin 5 kohta ja 2 momentti, sellaisina kuin ne ovat, 6 §:n 1 momentin 5 kohta asetuksessa 381/2004 ja 2 momentti asetuksessa 965/2003, seuraavasti:
6 §Virkojen kelpoisuusvaatimukset
Kelpoisuusvaatimuksena on:
tietopalvelupäälliköllä, rakennusneuvoksella, neuvottelevalla virkamiehellä, henkilöstön kehittämispäälliköllä ja erityisasiantuntijalla ylempi korkeakoulututkinto ja hyvä perehtyneisyys viran tehtäväalaan; sekä
Toimintayksikön esimiehenä toimivalta virkamieheltä ja talousneuvoston sihteeristön päälliköltä edellytetään käytännössä osoitettua johtamistaitoa ja johtamiskokemusta sekä valtioneuvoston EU-sihteeristön apulaispäälliköltä ja henkilöstön kehittämispäälliköltä käytännössä osoitettua johtamistaitoa.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 2004.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 26 päivänä elokuuta 2004
Pääministerin estyneenä ollessa Ministeri Sinikka MönkäreHallitusneuvos, hallintojohtaja Auni-Marja Vilavaara