Valtioneuvoston asetus Senaatti-kiinteistöistä
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1385/2003
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 208/2003 (Julkaistu 31.12.2003)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiovarainministeriön esittelystä, säädetään Senaatti-kiinteistöistä 19 päivänä joulukuuta 2003 annetun lain (1196/2003 ) 4 §:n 2 momentin ja 7 §:n nojalla:
1 §Hallituksen kokoonpano
Senaatti-kiinteistöjen hallituksessa on puheenjohtaja ja enintään kuusi muuta jäsentä.
Hallituksen jäsenellä tulee olla kiinteistötoimialan tai liiketalouden asiantuntemusta, ja hänen tulee olla kilpailutilanteen edellyttämällä tavalla riippumaton.
2 §Hallituksen tehtävät
Hallituksen tehtävänä on sen lisäksi, mitä valtion liikelaitoksista annetun lain (1185/2002) 10 §:ssä säädetään, liikelaitokselle kuuluvan toimivallan rajoissa:
päättää palvelujen hinnoittelun perusteista ja muista palveluihin liittyvistä yleisistä periaatteista;
määrätä toimitusjohtajan sijainen;
päättää henkilöstöä koskevista työehtosopimuksista;
päättää lainan antamisesta ja takauksen myöntämisestä tytär- ja osakkuusyhtiöille Senaatti-kiinteistöistä annetun lain (1196/2003) 4 §:ssä, valtion liikelaitoksista annetun lain 5 §:ssä ja tämän asetuksen 6 §:ssä säädetyissä rajoissa;
päättää toiminnan harjoittamisesta ulkomailla valtiovarainministeriön hyväksymissä puitteissa;
päättää liikelaitoksen sisäisestä valvonnasta ja riskienhallinnasta.
3 §Hallituksen päätösvaltaisuus
Hallitus on päätösvaltainen, kun kokouksen puheenjohtaja ja vähintään puolet muista jäsenistä on läsnä.
Asiat ratkaistaan hallituksessa yksinkertaisella äänten enemmistöllä. Jos äänet menevät tasan, ratkaisuksi tulee puheenjohtajan kannattama mielipide.
4 §Hallituksen ja tilintarkastajien palkkiot
Valtiovarainministeriö määrää hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien palkkiot.
5 §Toimitusjohtaja
Toimitusjohtajan tehtävänä on sen lisäksi, mitä valtion liikelaitoksista annetun lain 11 §:ssä säädetään, hoitaa ne liikelaitoksen toimivaltaan kuuluvat asiat, joita ei ole säädetty hallituksen ratkaistaviksi.
6 §Lainanannon edellytykset ja lainaehdot
Senaatti-kiinteistöt saa eduskunnan talousarvion yhteydessä antaman suostumuksen rajoissa antaa lainaa sen kanssa samaan liikelaitoskonserniin kuuluvalle osakeyhtiömuotoiselle tytäryhtiölle tai osakkuusyhtiölle seuraavin ehdoin:
laina voidaan myöntää investointeja varten;
lainalle tulee saada riittävä vakuus;
lainaa saa antaa vain vallitsevan markkinakäytännön ja -tason mukaisilla ehdoilla.
7 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2004.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 2003
Ministeri Leena LuhtanenNeuvotteleva virkamies Petri Syrjänen