1067/2001
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 22 päivänä marraskuuta 2001
Valtioneuvoston asetus opintolainan koron maksamisesta valtion varoista työttömyyden perusteella annetun valtioneuvoston päätöksen 3 §:n muuttamisesta
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty opetusministeriön esittelystä,
muutetaan 18 päivänä tammikuuta 1996 opintolainan koron maksamisesta valtion varoista työttömyyden perusteella annetun valtioneuvoston päätöksen (33/1996) 3 § seuraavasti:
3 §
Tulojen vaikutus koron maksamiseen
Edellä 2 §:ssä tarkoitetun työttömän henkilön opintolainan korko maksetaan, jos hänen veronalaiset tulonsa työttömyyspäiväraha, työmarkkinatuki ja työvoimapoliittisen aikuiskoulutuksen koulutustuki mukaan lukien ovat 2 §:n 1 ja 2 momentissa tarkoitettuna aikana keskimäärin enintään 775 euroa kuukaudessa.
Jos hakijan perheessä on huollettavana hakijan omia, hänen puolisonsa tai hakijan kanssa yhteistaloudessa elävän henkilön alaikäisiä lapsia, ottolapsia tai kasvattilapsia, enimmäistuloraja on seuraava:
lasten lukumäärä | tuloraja |
yksi | 895 euroa |
kaksi | 930 euroa |
kolme tai useampi | 985 euroa |
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2002. Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 22 päivänä marraskuuta 2001
Kulttuuriministeri
Suvi Lindén
Neuvotteleva virkamies
Leena Koskinen