Maa- ja metsätalousministeriön asetus kolttalain mukaisesta rahoitustuesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 138/2001 (Julkaistu 21.11.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti
muutetaan 15 päivänä toukokuuta 2001 annetun kolttalain mukaisesta rahoitustuesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen ( 400/2001 ) 5 § seuraavasti:
5 §Muu käyttöomaisuus
Luontaiselinkeinojen harjoittamisessa tarpeellisen irtaimen käyttöomaisuuden hankintaan voidaan myöntää avustusta enintään 40 prosenttia hankkeen hyväksyttävistä kustannuksista ja muussa pienyritystoiminnassa tarpeellisen irtaimen käyttöomaisuuden hankintaan enintään 60 prosenttia hankkeen hyväksyttävistä kustannuksista. Lisäksi hankintaan voidaan myöntää lainaa enintään 50 prosenttia hankkeen hyväksyttävistä kustannuksista. Avustuksen ja lainan yhteismäärä ei saa kuitenkaan ylittää 90 prosenttia hankkeen hyväksyttävistä kustannuksista.
Tämä asetus tulee voimaan 26 päivänä marraskuuta 2001.
Tätä asetusta sovelletaan myös tämän asetuksen voimaan tullessa vireillä oleviin hakemuksiin.
Helsingissä 12 päivänä marraskuuta 2001
Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläHallitussihteeri Jukka Mirvo