712/2001
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 9 päivänä elokuuta 2001
Valtioneuvoston asetus maaseudun kehittämisestä annetun valtioneuvoston asetuksen 57 §:n muuttamisesta
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty maa- ja metsätalousministeriön esittelystä,
muutetaan 21 päivänä kesäkuuta 2000 maaseudun kehittämisestä annetun valtioneuvoston asetuksen (609/2000) 57 §, sellaisena kuin se on asetuksessa 855/2000, seuraavasti:
57 §
Tuen enimmäismäärä
Tukea voidaan myöntää enintään 100 prosenttia hyväksyttävistä kustannuksista
1) kehittämishankkeeseen liittyvien esiselvitysten toteuttamiseen;
2) teknisenä apuna tavoite 1 -ohjelman, alueellisen maaseutuohjelman ja maaseudun yhteisöaloiteohjelman toteuttamiseen;
3) sellaisiin yleiskustannuksiin, jotka yhteisölle aiheutuu paikallisena toimintaryhmänä toimimisesta;
4) sellaisiin kehittämishankkeisiin, joihin kuuluu useiden saman alan hankkeiden yhteensovitus;
5) perustellusta syystä 53 §:ssä tarkoitettuihin kehittämis- tai tutkimushankkeisiin.
Tukea 52 §:n 1 momentissa tarkoitettuihin kehittämishankkeisiin voidaan myöntää muissa kuin 1 ja 3 momentissa tarkoitetuissa tapauksissa enintään 90 prosenttia kehittämishankkeen hyväksyttävistä kustannuksista, kuitenkin enintään määrä, joka on sovittu asianomaisessa ohjelmassa, jos tuki myönnetään osarahoitettuna.
Kehittämishankkeeseen sisältyviin 56 §:ssä tarkoitettuihin investointeihin tukea voidaan myöntää enintään 75 prosenttia hyväksyttävistä kustannuksista.
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä elokuuta 2001.
Helsingissä 9 päivänä elokuuta 2001
Maa- ja metsätalousministeri
Kalevi Hemilä
Vanhempi hallitussihteeri
Katriina Pessa