Asetus rangaistusmääräysmenettelystä annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 66/1999 (Julkaistu 27.5.1999)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Oikeusministerin esittelystä
kumotaan rangaistusmääräysmenettelystä 26 päivänä marraskuuta 1993 annetun asetuksen ( 1026/1993 ) 6 §,
muutetaan 8 ja 9 §, sekä
lisätään 2 §:ään uusi 2 momentti ja 4 §:ään uusi 2 momentti seuraavasti:
2 §
Rangaistusvaatimukseen tai siihen liitettävään erilliseen asiakirjaan on merkittävä, miten epäillyn maksukyky on arvioitu.
4 §
Jos epäilty kiistää rangaistusvaatimuksen antavan virkamiehen arvion maksukyvystään, tästä on tehtävä merkintä rangaistusvaatimukseen. Rangaistusvaatimukseen tai siihen liitettävään asiakirjaan on tällöin merkittävä epäillyn oma arvio tuloistaan, varallisuudestaan ja elatusvelvollisuudestaan.
8 §
Ilmoitus rangaistusmääräysasian ratkaisusta on lähetettävä oikeusrekisterikeskukseen kultakin kuukaudelta ennen seuraavan kuukauden 15 päivää.
Oikeusrekisterikeskus toimittaa tiedot rangaistusmääräyksistä tilastokeskukselle.
9 §
Rangaistusmääräyksiä koskevat asiakirjat säilytetään asiakirjavihkoina virallisen syyttäjän kanslian arkistossa järjestettyinä rangaistusmääräysten numeron mukaan erikseen kultakin vuodelta.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 1999.
Helsingissä 21 päivänä toukokuuta 1999
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIOikeusministeri Johannes Koskinen