Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

375/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston päätös eräistä maa- ja puutarhataloustuottajille vuodelta 1995 maksettavista tuista annetun valtioneuvoston päätöksen 9 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvosto on maa- ja metsätalousministeriön esittelystä

muuttanut eräistä maa- ja puutarhataloustuottajille vuodelta 1995 maksettavista tuista 15 päivänä joulukuuta 1994 antamansa valtioneuvoston päätöksen ( 1258/94 ) 9 §:n 5 momentin seuraavasti:

9 §Hehtaarituen määrä


Avomaan puutarhatuottajille tukea maksetaan siten, että tuen kokonaismäärä on juurestuotannolle enintään 18 miljoonaa markkaa, muulle avomaan vihannestuotannolle enintään 30 miljoonaa markkaa, marjantuotannolle enintään 15 miljoonaa markkaa ja omenantuotannolle enintään 2 miljoonaa markkaa. Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava tukimäärä ylittää edellä olevan enimmäismarkkamäärän, maa- ja metsätalousministeriö päättää tuen suhteellisesta alentamisesta tuoteryhmittäin.


Tämä päätös tulee voimaan 5 päivänä kesäkuuta 1996.

Helsingissä 30 päivänä toukokuuta 1996

Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläVanhempi hallitussihteeriHeikki Koponen

Sivun alkuun