Valtioneuvoston päätös lihan kuljetusavustuksista
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1374/1995
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvosto on 30 päivänä marraskuuta 1994 maa- ja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1059/94) 3 §:n 1 momentin nojalla maa- ja metsätalousministeriön esittelystä päättänyt:
1 §Soveltamisala
Kirjanpitovelvollisille lihan ostajille voidaan maksaa valtion talousarvion rajoissa vuosittain tämän päätöksen mukaisesti maaja puutarhatalouden kansallisista tuista annetun lain (1059/94) 6 §:ssä tarkoitettua valtion tukea, jota jäljempänä sanotaan lihan kuljetusavustukseksi, enintään yksi (1,0) miljoona markkaa.
2 §Lihan kuljetusavustuksen jako
Kuljetusavustusta tämän päätöksen nojalla maksettaessa noudatetaan seuraavaa maa- ja puutarhatalouden harjoittajille maksettavasta pohjoisesta tuesta annetun valtioneuvoston päätöksen (413/95) liitteessä 1 tarkoitettua aluejakoa:
Alue C3 (P4):
Lapin lääni: Posio
Oulun lääni: Kuusamo
Alue C4 (P4):
Lapin lääni: Kolari, Pelkosenniemi, Salla ja Savukoski; Kittilä ja Sodankylä lukuunottamatta C4 (P5) kuuluvia osia.
Alue C4 (P5):
Lapin lääni: Enontekiö, Inari, Muonio ja Utsjoki; Kittilästä ja Sodankylästä maa- ja metsätalousministeriön hyväksymät osat.
3 §Lihan kuljetusavustus
Lihan kuljetusavustusta voidaan maksaa eläinlääkintä- ja elintarvikelaitoksen hyväksymien teurastamoiden punnituslipukkeiden tai -päiväkirjojen osoittamien ruhopainojen perusteella siten, että C4 (P5) alueella tuotetun lihan osalta suoritetaan avustustaenintään 80 penniä kilolta ja C4 (P4) ja C3 (P4) alueella tuotetun lihan osalta enintään 35 penniä kilolta.
Edellä 2 §:ssä tarkoitetulta C4 (P5) alueelta teurastamoon tapahtuvasta sairaan eläimen erillisestä kuljetuksesta voidaan maksaa kuljetusavustusta lihan ostajalle enintään 700 markkaa kuljetuskertaa kohden. Edellä 1 momentissa tarkoitettua kuljetusavutusta ei makseta.
4 §Lihan kuljetusavustuksen maksaminen
Maa- ja metsätalousministeriö maksaa lihan kuljetusavustuksen saajan pankki- tai postisiirtotilille.
5 §Takaisinperintä
Jos lihan ostaja on saanut lihan kuljetusavustusta perusteettomasti tai enemmän kuin tämän päätöksen mukaan olisi voitu myöntää, noudatetaan liikaa maksetun määrän takaisinperinnän osalta, mitä maaseutuelinkeinojen tukitehtäviä hoidettaessa noudatettavasta menettelystä annetussa laissa (1336/92) on säädetty.
Lihan ostajalta, joka ei noudata tässä päätöksessä tai sen nojalla annettuja määräyksiä, maa- ja metsätalousministeriö voi evätä lihan kuljetusavustuksen joko kokonaan tai osaksi.
6 §Valvonta
Maaseutuelinkeinopiirin tulee osaltaan valvoa tämän päätöksen ja sen nojalla annettujen määräysten noudattamista.
Lihan kuljetusavustusten saaja on velvollinen antamaan maa- ja metsätalousministeriön ja maaseutuelinkeinopiirin määräämälle tarkastajalle vaadittaessa tilaisuuden kirjanpitonsa sekä tili- ja muiden asiakirjojen tarkistamiseen lihan kuljetusavustuksen maksamiseen liittyvien seikkojen osalta ja muutoinkin avustamaan tarkastuksen suorittamisessa.
7 §Tarkemmat määräykset
Maa- ja metsätalousministeriö voi antaa tarkempia määräyksiä tämän päätöksen täytäntöönpanosta.
8 §Voimaantulo
Tämä päätös tulee voimaan 13 päivänä joulukuuta 1995.
Helsingissä 7 päivänä joulukuuta 1995
Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläVanhempi hallitussihteeriEsko Laurila