Valtioneuvoston päätös eräiden tuontimaksujen ja valmisteverojen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sitten kun eduskunnalle on annettu esitys laeiksi tuontimaksulain ja elintarviketuotteiden valmisteverosta annetun lain muuttamisesta, valtioneuvosto on 23 päivänä joulukuuta 1977 annetun tuontimaksulain (1008/77) 7 §:n ja elintarviketuotteiden valmisteverosta 7 päivänä joulukuuta 1979 annetun lain (868/79) 12 §:n nojalla valtiovarainministeriön esittelystä päättänyt määrätä, että jäljempänä mainituista tuotteista kannetaan tuontimaksua ja elintarviketuotteiden valmisteveroa seuraavasti:
1 §
Elintarviketuotteiden valmisteverosta annetun lain verotaulukon tuoteryhmiin 1-4 ja 11-40 ei sovelleta elintarviketuotteiden valmisteverosta annettua lakia.
2 §
Liitteenä olevassa tuontimaksutaulukossa mainituista tuotteista kannetaan tuontimaksutaulukon mukainen tuontimaksu.
3 §
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1993.
Helsingissä 19 päivänä toukokuuta 1993
Ministeri Ilkka KanervaFinanssineuvos Lasse Valtonen
Liite
TUONTIMAKSUTAULUKKO
PUUTTUU