Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

259/1993

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston päätös virka- ja itsehallintoalueiden kielellisestä jaotuksesta vuosina 1993-2002 annetun valtioneuvoston päätöksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvosto on oikeusministeriön esittelystä

lisännyt virka- ja itsehallintoalueiden kielellisestä jaotuksesta vuosina 1993-2002 17 päivänä joulukuuta 1992 annetun valtioneuvoston päätöksen ( 1364/92 ) III osan E alaosastoon Lohjan käräjäoikeutta koskevan kohdan edelle uuden Kokkolan käräjäoikeutta koskevan kohdan seuraavasti:

III Oikeudellinen jaotus


E. Käräjäoikeudet (1.12.1993 lukien)


Kokkolan käräjäoikeus

Kokkolan käräjäoikeus on suomenkielinen suomenkielisten kuntien osalta ja kaksikielinen Kokkolan kaupungin osalta. Asukkaiden enemmistö on suomenkielinen.

Lohjan käräjäoikeus



Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1993 ja on voimassa vuoden 2002 loppuun.

Helsingissä 11 päivänä maaliskuuta 1993

Oikeusministeri Hannele PokkaVanhempi hallitussihteeri Markku Kuusela

Sivun alkuun