1196/1992
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 4 päivänä joulukuuta 1992
Asetus eräisiin lämmityslaitoshankkeisiin myönnettävistä lainoista ja korkotuesta annetun asetuksen12 ja 14 §:n muuttamisesta
Ympäristöministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä
muutetaan 12 päivänä maaliskuuta 1982 eräisiin lämmityslaitoshankkeisiin myönnettävistä lainoista ja korkotuesta annetun asetuksen (194/82) 12 §:n 2 momentti ja 14 §:n 2 momentti seuraavasti:
12 §
Korkotukilaina maksetaan takaisin puolivuosittain tai vuosittain yhtä suurin lyhennysmaksuin taikka laina-ajan päättyessä yhtenä eränä.
14 §
Korkotuen määrä on neljänä ensimmäisenä lainavuotena 6 prosenttia ja neljänä seuraavana lainavuotena 3 prosenttia vuodessa laskettuna kultakin lainavuodelta korkotukilainan jäljellä olevasta pääomasta. Jos laina maksetaan takaisin laina-ajan päättyessä yhtenä eränä, korkotuen määrä lasketaan kuitenkin kuin korkotukilainaa lyhennettäisiin vuosittain yhtä suurin lyhennysmaksuin.
Tämä asetus tulee voimaan 9 päivänä joulukuuta 1992.
Helsingissä 4 päivänä joulukuuta 1992
Tasavallan Presidentti
MAUNO KOIVISTO
Ministeri
Pirjo Rusanen