1643/1991
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 20 päivänä joulukuuta 1991
Asetus ajoneuvoasetuksen 45 §:n muuttamisesta
Liikenneministerin esittelystä
muutetaan 26 päivänä maaliskuuta 1982 annetun ajoneuvoasetuksen (233/82) 45 §:n 2 momentti sekä
lisätään 45 §:ään uusi 3 momentti seuraavasti:
45 §
2. Moottoriajoneuvon seistessä muusta syystä kuin pakollisen liikenne-esteen vuoksi ei ajoneuvon moottoria saa käyttää enempää kuin kaksi minuuttia. Lämpötilan ollessa alle -15°C saa moottoria ennen ajoon lähtemistä kuitenkin käyttää enintään neljä minuuttia.
3. Edellä 2 momentissa tarkoitettu joutokäynnin kielto ei koske kiireellisessä tehtävässä olevaa hälytysajoneuvoa eikä ajoneuvoa, jonka pääasiallisen käyttötarkoituksen edellyttämä lisälaite, kuten jätteenpuristin, pumppu, kompressori tai nostolava vaatii toimiakseen moottorin käyttämistä.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1992, kuitenkin siten, että sitä sovelletaan poliisin virkatehtävässä tai luvanvaraisessa liikenteessä olevaan moottoriajoneuvoon 1 päivästä lokakuuta 1993 alkaen.
Helsingissä 20 päivänä joulukuuta 1991
Tasavallan Presidentti
MAUNO KOIVISTO
Liikenneministeri
Ole Norrback