Laki eräisiin rangaistus-, huolto- ja hoitolaitoksiin otettujen henkilöiden tapaturmakorvauksesta annetun lain 1§:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan eräisiin rangaistus-, huolto- ja hoitolaitoksiin otettujen henkilöiden tapaturmakorvauksesta 30 päivänä joulukuuta 1946 annetun lain ( 894/46 ) 1§:n 3 momentti seuraavasti:
1 §
Tätä lakia sovelletaan myös henkilöön, joka laitoksessa pitämisen sijasta on määrätty tai sijoitettu työhön laitoksen ulkopuolelle taikka yhdyskuntapalvelun kokeilemisesta annetun lain (1105/90) nojalla suorittaa yhdyskuntapalveluun kuuluvaa työtä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1991.
Hallituksen esitys 62/90
Lakivaliok. miet. 7/90
Suuren valiok. miet. 119/90
Helsingissä 14 päivänä joulukuuta 1990
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoOikeusministeri Tarja Halonen