Asetus Neuvostoliiton kanssa Rajajoosepin rajanylityspaikan avaamisesta kansainvälisen autoilla tapahtuvan matkustajaliikenteen toteuttamiseksi tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 739/1989
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Ulkoasiainministerin esittelystä säädetään:
1 §
Moskovassa 12 päivänä heinäkuuta 1989 Suomen tasavallan ja Sosialististen neuvostotasavaltojen liiton välillä noottienvaihdolla tehty sopimus Rajajoosepin rajanylityspaikan avaamisesta kansainvälisen autoilla tapahtuvan matkustajaliikenteen toteuttamiseksi on voimassa 12 päivästä heinäkuuta 1989 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Tämä asetus tulee voimaan 3 päivänä elokuuta 1989.
Naantalissa 28 päivänä heinäkuuta 1989
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Pertti Salolainen