472/1989
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 26 päivänä toukokuuta 1989
Asetus ajoneuvojen katsastuksesta ja rekisteröinnistä annetun asetuksen 1§:n muuttamisesta
Liikenneministerin esittelystä muutetaan ajoneuvojen katsastuksesta ja rekisteröinnistä 26 päivänä maaliskuuta 1982 annetuksen asetuksen (234/82) 1§:n 2 ja 3 momentti seuraavasti:
1 Luku
Yleisiä säännöksiä
1 §
2. Tämän asetuksen säännöksiä sovelletaan sotilasajoneuvoasetuksessa (901/87) määriteltyjen sotilasajoneuvojen katsastuksiin ja rekisteröintiin siten kuin puolustusministeriö määrää.
3. Puolustusministeriö määrää liikenneministeriötä kuultuaan, mitkä sotilasajoneuvot rekisteröidään ja katsastetaan autorekisterikeskuksen toimesta. Puolustusministeriö antaa tarkemmat määräykset puolustusvoimien toimesta järjestettävästä ajoneuvojen katsastuksesta ja rekisteröinnistä sekä siitä, mille viranomaiselle puolustusvoimissa kuuluvat ne tehtävät, jotka tässä asetuksessa on säädetty autorekisterikeskukselle ja sen alaisille katsastustoimipaikoille.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1989.
Helsingissä 26 päivänä toukokuuta 1989
Tasavallan Presidentti
Mauno Koivisto
Ministeri
Matti Puhakka