Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1305/1988

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki kasvinjalostustoiminnan edistämisestä annetun lain muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan kasvinjalostustoiminnan edistämisestä 8 päivänä joulukuuta 1977 annetun lain ( 896/77 ) 2 ja 6§ sekä 7§:n 2 momentti, näistä 2§ sellaisena kuin se on osittain muutettuna 31 päivänä joulukuuta 1986 annetulla lailla (1030/86), näin kuuluviksi:

2 §

Siementavaran kaupasta annetun lain (669/75) mukaisesti tarkastetusta, jäljempänä mainittujen pelto- ja nurmikkoviljelyyn käytettävien kasvilajien Suomessa tuotetusta siementavarasta, jota saadaan myydä tai luovuttaa kylvötarkoitukseen, on suoritettava valtiolle kasvinjalostusmaksua. Kasvinjalostusmaksua on samoin edellytyksin suoritettava myös suomalaisesta lajikkeesta sopimuksen nojalla ulkomailla tuotetusta ja Suomeen tuodusta siementavarasta.

Kasvinjalostusmaksu on kultakin täydeltä sadalta kilolta, pakkauksen paino mukaan luettuna, kasvilajiryhmittäin seuraava:

vilja- ja palkokasvit

9,50 mk

nurmi- ja nurmikkokasvit

57,00 mk

öljy- ja kuitukasvit

120,00 mk

peruna

3,50 mk

6 §

Valtion tulo- ja menoarvioon on vuosittain otettava kasvinjalostustoiminnan edistämiseen käytettäväksi määräraha, joka vastaa vähintään sitä määrää, jonka arvioidaan kysymyksessä olevan vuoden aikana kertyvän muusta kuin maatalouden tutkimuskeskuksen toimesta jalostettujen lajikkeiden siementavarasta tämän lain nojalla suoritettavina kasvinjalostusmaksuina.

7 §


Se osa muusta kuin maatalouden tutkimuskeskuksen toimesta jalostettujen lajikkeiden siementavarasta kasvinjalostusmaksuina kertyvistä varoista, jota ei käytetä 1 momentin mukaisesti sekä 6§:n mukainen muu kasvinjalostustoimintaan käytettävä määräraha käytetään kotimaisen kasvinjalostustoiminnan edistämiseen ja siihen liittyvään tutkimukseen.



Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1989.

Hallituksen esitys 191/88

Valtiovarainvaliok. miet. 15/88

Suuren valiok. miet. 167/88

Helsingissä 29 päivänä joulukuuta 1988

Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMaa- ja metsätalousministeri Toivo T. Pohjala

Sivun alkuun