Laki taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista annetun lain 3§:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista 28 päivänä marraskuuta 1969 annetun lain 3§:n 1 ja 2 momentti, sellaisina kuin ne ovat 18 päivänä joulukuuta 1981 annetussa laissa ( 947/81 ), näin kuuluviksi:
3 §
Valtion tulo- ja menoarvioon otetaan vuosittain määräraha, josta jaetaan, sen mukaan kuin asetuksella säädetään, taiteenharjoittajien työskentelyn ja opintojen tukemiseksi eri taiteen aloilla 110 yksivuotista, 41 kolmivuotista ja 21 viisivuotista valtion taiteilija-apurahaa sekä taiteenharjoittajien työskentelyedellytysten turvaamiseksi 10 pitkäaikaista, viisitoistavuotista valtion taiteilija-apurahaa. Lisäksi varataan vähintään 50 valtion taiteilija-apurahan suuruinen määräraha jaettavaksi kohdeapurahoina tiettyjen työsuunnitelmien toteuttamista varten.
Valtion taiteilija-apuraha on yhtä suuri kuin peruspalkka palkkausluokassa A 9.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1989.
Hallituksen esitys 137/88
Sivistysvaliok. miet. 15/88
Suuren valiok. miet. 135/88
Helsingissä 23 päivänä joulukuuta 1988
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Anna-Liisa Piipari