Laki eräitä elintarvikkeita koskevista poikkeuksista liikevaihtoverolakiin annetun lain 4 ja 5§:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan väliaikaisesti eräitä elintarvikkeita koskevista poikkeuksista liikevaihtoverolakiin 1 päivänä joulukuuta 1978 annetun lain 4 ja 5§, sellaisina kuin ne ovat, 4§ 18 päivänä kesäkuuta 1980 annetussa laissa (443/80) ja 5§ väliaikaisesti muutettuna 20 päivänä marraskuuta 1987 annetussa laissa (858/87), näin kuuluviksi:
4 §
Maidosta saadaan liikevaihtoverolain 18§:n 1 momentin a kohdassa tarkoitettu vähennys tehdä 1,7-kertaisena. Vähennys tehdään toimitusajankohdan tavoitehinnan perusteella.
5 §
Milloin maahantuodun veronalaisen jalosteen raaka-aineena on 3 tai 4§:ssä tarkoitettuja tavaroita, maahantuojalla on oikeus saada veronpalautuksena määrä, joka vastaa jalosteeseen sisältyvän 3§:ssä tarkoitetun raaka-aineen osalta menevää veroa puolitoistakertaisena ja 4§:ssä tarkoitetun raaka-aineen osalta menevää veroa 1,7-kertaisena. Milloin maasta viedään sellaisenaan tai muuhun tavaraan sisältyvänä tavaraa, josta on maksettu tässä tarkoitettua veronpalautusta, maastaviejältä peritään veronpalautus takaisin.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1988 ja se on voimassa vuoden 1988 loppuun.
Lakia sovelletaan, milloin tavara on toimitettu tai tavara on luovutettu tullivalvonnasta taikka tavara on otettu käytettäväksi muuhun kuin myyntitarkoitukseen 1.7.1988-31.12. 1988 välisenä aikana.
Hallituksen esitys 51/88
Valtiovarainvaliok. miet. 23/88
Suuren valiok. miet. 60/88
Helsingissä 17 päivänä kesäkuuta 1988
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Ulla Puolanne