Laki alkoholilain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 26 päivänä heinäkuuta 1968 annetun alkoholilain ( 459/68 ) 4§:n 3 momentti, 57§:n 1 momentti, 66§:n 1 momentti ja 71§:n 1 momentti, sellaisina kuin niistä ovat 57§:n 1 momentti, 66§:n 1 momentti ja 71§:n 1 momentti 25 päivänä elokuuta 1975 annetussa laissa (684/75), näin kuuluviksi:
4§
Tämän lain säännöksiä ei sovelleta apteekeissa tai lääketehtaissa tapahtuvaan alkoholipitoisten lääkkeiden valmistukseen tai luovutukseen eikä sellaisten lääkkeiden myyntiin apteekeista, sairaala-apteekeista, lääkekeskuksista, lääketehtaista tai lääketukkukaupoista eikä myöskään niiden maahantuontiin, maastavientiin, hallussapitoon tai kuljetukseen, vaan on niistä voimassa, mitä erikseen on säädetty.
57§
Alkoholiyhtiö myy lääkintöhallituksen määräämin ehdoin ja rajoituksin alkoholijuomaa lääketehtaisiin, apteekkeihin, sairaaloihin, terveyskeskuksiin sekä yksityisiin sairaanhoito- ja tutkimuslaitoksiin lääkintätarkoituksiin tai niiden työssä käytettäväksi.
66§
Alkoholiyhtiö myy lääkintöhallituksen määräämin ehdoin ja rajoituksin väkiviinaa lääketehtaisiin, apteekkeihin, sairaaloihin, terveyskeskuksiin sekä yksityisiin sairaanhoito- ja tutkimuslaitoksiin lääkintätarkoituksiin tai niiden työssä käytettäväksi.
71§
Lääkintöhallitus valvoo lääkkeiksi tai niiden puolivalmisteiksi taikka niiden raaka-aineeksi tarkoitettujen alkoholipitoisten aineiden käyttöä ja myyntiä apteekkeissa sekä lääketehtaissa samoin kuin lääketukkukauppojen harjoittamaa maahantuontia ja myyntiä sekä antaa niistä tarkempia määräyksiä. Lääkintöhallitus valvoo myös sairaaloille, terveyskeskuksille sekä yksityisille sairaanhoito- ja tutkimuslaitoksille lääkintätarkoituksessa tai niiden työssä käytettäväksi luovutettujen alkoholipitoisten aineiden samoin kuin alkoholipitoisten lääkkeiden käyttöä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1988.
Ennen lain voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Hallituksen esitys 152/87
Talousvaliok. miet. 7/87
Suuren valiok. miet. 139/87
Helsingissä 31 päivänä joulukuuta 1987
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Tarja Halonen