Laki liikevaihtoverolain 1 ja 3§:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 5 päivänä joulukuuta 1963 annetun liikevaihtoverolain ( 532/63 ) 1§:n 2 momentti sekä
lisätään 3§:n 1 momenttiin siitä 11 päivänä heinäkuuta 1986 annetulla lailla (544/86) kumotun f kohdan tilalle uusi f kohta seuraavasti:
1 §
Tavaran myyntinä pidetään tässä laissa myös tavaran muuta luovuttamista ja vuokraamista sekä majoitus- tai ravitsemisliikkeessä tahi liiketoiminnan muodossa muualla tapahtuvaa tarjoilua, niin myös tavaran ottamista käytettäväksi sen myynnin tai muun tässä laissa tarkoitetun liiketoiminnan harjoittamisen yhteydessä muuhun kuin myyntitarkoitukseen.
3 §
Verotonta on seuraavien tavaroiden myynti ja maahantuonti:
tekijän omistama kuvataiteen tuote.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 1987. Tätä lakia sovelletaan, milloin myyty tavara on toimitettu tai tavara on luovutettu tullivalvonnasta taikka tavara on otettu käytettäväksi muuhun kuin myyntitarkoitukseen 1 päivänä tammikuuta 1987 tai sen jälkeen.
Hallituksen esitys 249/86
Valtiovarainvaliok. miet. 105/86
Suuren valiok. miet. 243/86
Helsingissä 20 päivänä helmikuuta 1987
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Pekka Vennamo