Laki Suomen kansalaisen oikeudesta olla maan palveluksessa uskontunnustukseensa katsomatta annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiopäiväjärjestyksen 67§:ssä säädetyllä tavalla,
muutetaan Suomen kansalaisen oikeudesta olla maan palveluksessa uskontunnustukseensa katsomatta 10 päivänä kesäkuuta 1921 annetun lain ( 173/21 ) 2 momentti, sellaisena kuin se on 2 päivänä helmikuuta 1973annetussa laissa (123/73) sekä
lisätään lakiin uusi 3 momentti, seuraavasti:
Henkilö, joka ei kuulu evankelis-luterilaiseen kirkkoon tai erillään olevaan evankelis-luterilaiseen yhdyskuntaan, ei kuitenkaan saa antaa evankelis-luterilaista uskonnonopetusta eikä henkilö, joka ei kuulu ortodoksiseen kirkkokuntaan, ortodoksista uskonnonopetusta maan oppilaitoksissa. Opetusministeriö voi, kuultuaan edellisessä tapauksessa asianomaista tuomiokapitulia ja jälkimmäisessä tapauksessa ortodoksista piispainkokousta, antaa uskonnon opettamiseen erivapauden.
Evankelis-luterilaisen kirkon ja ortodoksisen kirkkokunnan viranhaltijan kuulumisesta asianomaiseen kirkkoon tai kirkkokuntaan on voimassa, mitä siitä on erikseen säädetty tai määrätty.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1987.
Hallituksen esitys 217/85
Sosiaalivaliok. miet. 11/86
Suuren valiok. miet. 133/86
Helsingissä 23 päivänä tammikuuta 1987
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMinisteri Gustav Björkstrand