45/1985
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 18 päivänä tammikuuta 1985
Laki pakkohuutokaupalla myytävien kiinteistöjen lunastamisesta valtiolle annetun lain 1 §:n muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti muutetaan 14 päivänä tammikuuta 1938 pakkohuutokaupalla myytävien kiinteistöjen lunastamisesta valtiolle annetun lain 1 §, sellaisena kuin se on 23 päivänä kesäkuuta 1977 annetussa laissa (514/77), näin kuuluvaksi:
1 §
Kun kiinteistö on ulosottotoimin myyty, maatilahallituksella on valta kolmenkymmenen päivän kuluessa huutokaupan toimittamisesta lukien lunastaa myyty kiinteistö huutokauppahinnasta, ei kuitenkaan silloin, kun kiinteistö on kokonaan alueella, jolla on voimassa asemakaava tai joka on rakennuskiellossa asemakaavan laatimista varten tai alueella, joka rakennuskaavassa tai rantakaavassa taikka vahvistetussa yleiskaavassa on osoitettu muihin kuin maa- ja metsätäloudellisiin tarkoituksiin. Kauppakirjaa ei saa ostajalle tätä ennen antaa.
Milloin kysymys on kiinteistöstä, joka ei sovellu maatilalain (188/77) tai muutoin valtion tarkoituksiin, asianomaisen maataloustoimiston, jolle ilmoitetaan pakkohuutokaupan toimittamisesta, ei tarvitse saattaa kiinteistön lunastamista koskevaa asiaa maatilahallituksen käsiteltäväksi.
Kiinteistöllä tarkoitetaan tässä laissa myös tilan määräosaa ja määräälaa.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 1985.
Hallituksen esitys 176/84Maa- ja metsätalousvaliok. miet. 11/84
Suuren valiok. miet. 171/84
Helsingissä 18 päivänä tammikuuta 1985
Tasavallan Presidentti
MAUNO KOIVISTO
Ministeri
Matti Ahde