Laki leimaverolain muuttamisesta.
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 6 päivänä elokuuta 1943 annetun leimaverolain 30 c §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on 31 päivänä joulukuuta 1975 annetussa laissa ( 1004/75 ), näin kuuluvaksi:
30 c §.
Alueellisen kehityksen edistämisestä annetussa laissa (451/75) tarkoitetuilla kehitysalueilla, sellaisina kuin nämä alueet ovat kehitysaluevyöhykkeistä sekä lisätukialueista ja tukialueista 5 päivänä toukokuuta 1977 annetussa valtioneuvoston päätöksessä (374/77), olevan kiinteistön omistusoikeuden luovutuskirja ja kehitysalueilla sijaitsevassa kaupungissa olevaa vuokratonttia rakennuksineen koskeva luovutuskirja on leimaverosta vapaa, jos luovutus tapahtuu vuosina 1976-1979 vastaanottajalle, joka on hankkinut kiinteistön kehitysalueiden tuotantotoiminnan edistämiseksi myönnettävistä veronhuojennuksista annetussa laissa (1003/75 tarkoitettua uutta tuotantolaitosta tai uutta matkailuyritystä tahi laitoksen taikka yrityksen laajennusta varten, tai vastaanottajan ollessa tulo- ja varallisuusverolain 6 §:n 9 kohdassa tarkoitettu osakeyhtiö tai osuuskunta, sellaisen uuden rakennuksen omistamista ja hallintaa varten, jonka huoneistot rakennuksen valmistuttua ovat pääasiallisesti edellä mainitussa veronhuojennuslaissa tarkoitettua tuotantotoimintaa harjoittavien laitosten ja yritysten hallinnassa.
Helsingissä 9 päivänä tammikuuta 1978.
Tasavallan Presidentti URHO KEKKONENValtiovarainministeri Paul Paavela