399/1941

Annettu Helsingissä 6. päivänä kesäkuuta 1941

Laki luonnonsuojelulain muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti muutetaan 23 päivänä helmikuuta 1923 annetun luonnonsuojelulain 1 §, sellaisena kuin se on 15 päivänä marraskuuta 1927 annetussa laissa, näin kuuluvaksi:

Valtiolle kuuluva alue voidaan sen luonnon säilyttämiseksi koskemattomana erottaa yleiseksi suojelualueeksi.

Luonnonkauniin tai muuten luontonsa puolesta huomattavan paikan säilyttämiseksi vastaisuutta varten sellaisenaan taikka jonkin eläin- tai kasvilajin rauhoittamiseksi voidaan myös muodostaa erityinen suojelualue.

Päätös yleisen tai erityisen suojelualueen muodostamisesta tehdään lailla, jos kysymyksessä on vähintään 50 hehtaarin suuruinen taikka pienempi, mutta taloudellisesti erityisen tärkeä alue, sekä muussa tapauksessa asetuksella.

Helsingissä 6. päivänä kesäkuuta 1941

Tasavallan Presidentti
Risto Ryti

Ministeri
Toivo Ikonen

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.