Väliaikaisen Hallituksen Käskykirje, joka koskee eron myöntämistä Valtakunnanneuvoston Jäsenelle Michael Stahovitshille Suomenmaan Kenraalikuvernöörin virasta ja IV Valtakunnanduuman Jäsenen Nikolai Nekrasovin nimittämistä Suomenmaan Kenraalikuvernööriksi.
- Säädöksen tyyppi
- Kirje
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 77-000/1917
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
IV Valtakunnanduuman Jäsenelle Nikolai Nekrasoville.
Vapautettuaan Valtakunnanneuvoston Jäsenen Michael Stahovitshin, hänen siitä tekemänsä ilmoituksen johdosta, hänelle uskotusta Suomenmaan Kenraalikuvernöörin virasta, on Väliaikainen Hallitus nimittänyt ja määrännyt Teidät Suomenmaan Kenraalikuvernööriksi, mikä Teidän tulee ilmoittaa Suomen Senaatille. Pietarissa, 4/17 päivänä syyskuuta 1917.
Väliaikaisen Hallituksen nimessä, Pääministeri A. KERENSKIJ.
Ministerivaltiosihteeri C. Enckell.